„Aktiv- ohne Grenzen” – Krzywousty w Elsterwerdzie.

W dniach od 13-18.05.2019r.  I LO im. Bolesława  Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyło w kolejnej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Elsterschloss- Gymnasium z Elsterwerdy w Niemczech. Tematem naszej wymiany była aktywność bez granic. Pierwszego dnia młodzież poznawała się podczas wspólnych gier i zabaw, dzięki którym mogła doskonalić umiejętności językowe oraz brała udział w zawodach sportowych na wesoło. Ten dzień zakończony został nauką tańca, która sprawiła wszystkim wiele radości.

Następnego dnia grupa wyruszyła do miasta Riesa, w którym znajduje się fabryka makaronu. Organizatorki zaplanowały dla nas zwiedzanie fabryki oraz warsztaty kulinarne. Uczniowie w grupach polsko- niemieckich przygotowali dla wszystkich obiad i deser. Obie potrawy były bardzo smaczne. Po wyśmienitym posiłku grupa udała się do centrum sportowego, w którym spędziła czas na grze w kręgle.

Trzeci dzień uczestnicy spędziliy w parku linowym w Dreźnie. Pobyt dostarczył wielu emocji, radości i podniósł poziom endorfin. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na zasłużony posiłek i zakup pamiątek.

Przedostatni dzień uczniowie spędzili kreatywnie w szkole. Młodzież przygotowała prezentacje dokumentujące przebieg projektu, które przedstawiła podczas wieczoru pożegnalnego. Na wieczorne spotkanie przybyli także rodzice goszczący naszych uczniów  oraz zaproszeni goście m.in. Burmistrz miasta Elsterwerda pani Anja Heinrich, były Burmistrz Dieter Herrchen, dr Gustav Bekker wraz z małżonką.

W sobotę nadszedł czas pożegnania. Były łzy wzruszenia, ponieważ w ciągu tygodniowego pobytu młodzież nie tylko doświadczyła życia codziennego w kraju sąsiedzkim i poznała jego kulturę, ale także zawarła nowe przyjaźnie. Obie grupy spotkają się już we wrześniu podczas realizacji kolejnego projektu, tym razem w naszym liceum.

Pragniemy podziękować Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz Starostwu Powiatowemu w Nakle nad Notecią za wspieranie realizacji naszych projektów.  

                  Koordynatorki projektu:

Katarzyna Łapińska

Rozalia Wencel