Bartosz Odor z tytułem finalisty 46. Olimpiady Języka Niemieckiego

Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią zdobył tytuł finalisty 46. OJN. W olimpiadzie wzięło udział 11 tys. uczniów szkół średnich z całego kraju, z których 72 dotarło do finału.

W dniach 31.03 – 2.04.2023r. Bartosz wraz z przygotowującą go nauczycielką języka niemieckiego, Rozalią Wencel, udali się do Poznania, aby wziąć udział w zawodach centralnych olimpiady. Udział w finale poprzedziła całoroczna praca ucznia z nauczycielką oraz udział w zawodach   I stopnia. W pierwszym etapie Bartosz musiał zdobyć 85% punktów z testu leksykalno – gramatycznego z elementami tłumaczenia zdań oraz reakcjami językowymi, aby awansować do II etapu olimpiady.

Uczeń zakwalifikował się z wysoką punktacją do zawodów II stopnia, które odbywały się w 12 okręgach  i składały się z dwóch etapów. Przepustkę do części drugiej tego etapu stanowił fabularny test z lukami, test gramatyczno – leksykalny, przekształcanie struktur gramatycznych oraz test tłumaczeniowy. Komisja okręgowa weryfikuje testy oraz wysyła do szkół listę uczniów zakwalifikowanych do części drugiej /ustnej/.  Bartosz doskonale poradził sobie z  testem i tym samym znalazł się w gronie uczniów zaproszonych do części ustnej.

Aby awansować do etapu centralnego należało uzyskać co najmniej 95% punktów ogólnej liczby punktów w zawodach II stopnia. Bartosz spełnił ten wymóg.
W etapie III/ centralnym/ wszyscy uczniowie musieli obowiązkowo przystąpić do dwóch części: pisemnej i ustnej. Egzaminy pisemne polegały na napisaniu przez uczestników testu, przygotowanego przez Komitet Główny – jest to na tym etapie praca z tekstem popularno-naukowym (odpowiedzi na pytania problemowe, wyjaśnianie pojęć w konkretnym kontekście tekstu, przekształcanie struktur gramatycznych oraz synonimy). Uczniowie piszą test, którego poziom zadań jest bardzo wysoki.

W minioną sobotę odbyły się egzaminy ustne. Tak jak w części rejonowej należało wziąć udział w trzech egzaminach tym razem o poszerzonym zakresie tematycznym.

I tym razem Bartosz zaprezentował świetnie swoją wiedzę oraz kunszt językowy. Ciężka, systematyczna praca oraz determinacja zapewniły mu zdobycie tytułu finalisty.

Gala finałowa odbyła się 2.04.2023r. w przepięknej auli Rektoratu UAM w Poznaniu.

Zebranych powitał gospodarz uroczystości : Prof. dr hab. Czesław Karolak rozpoczynając wystąpienie od minuty ciszy dla niedawno zmarłej  Prof. Edyty Połczyńskiej, wieloletniej Przewodniczącej Komitetu Głównego Olimpiady. Po wystąpieniach gości pan Piotr Jankowiak podkreślił, że Olimpiada Języka Niemieckiego jest jedną z większych olimpiad tego typu w Europie. Następnie odczytał listę laureatów  i finalistów, którzy otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz stypendia zagraniczne.

Bartosz Odor startował w olimpiadzie po raz  pierwszy. Jest on uczniem klasy drugiej angielsko-geograficznej. Należy podkreślić wkład własny ucznia, który tak naprawdę uczy się języka od trzech lat, wykorzystując w nauce technologie IT oraz nigdy nie przebywał za granicą.  Pokonał on długą drogę, rywalizując także z osobami, które mieszkały w państwach niemieckojęzycznych i osiągnął od razu taki wielki sukces. Bartosz zamierza nadal startować w kolejnych edycjach olimpiady. To piękne, że uczniowie chcą poznawać ten niełatwy język oraz zgłębiać historię i kulturę krajów niemieckiego obszaru językowego.

Gratuluję Bartoszowi oraz jego rodzicom. To była wielka przyjemność i zaszczyt pracować z tak zdolnym uczniem. My, pedagodzy dajemy naszym uczniom skrzydła, oni dają je także nam. Czas przygotowań do olimpiady to wielka przygoda dla ucznia i nauczyciela. Cała społeczność I LO jest z ciebie dumna.

Bartoszu, życzę powodzenia w kolejnych edycjach olimpiady!

Tekst: Rozalia Wencel