Burmistrz Hellevoetsluis z wizytą w nakielskim „Krzywoustym”

„Fantastycznie jest zobaczyć, jak uczniowie z obu szkół pracują razem nad swoją przyszłością” – powiedziała Pani Milène Junius, Burmistrz Hellevoetsluis, podczas wizyty w I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

W dziewiętnastym roku współpracy „Krzywoustego” z partnerską szkołą PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis, 6 marca nakielskie liceum gościło delegację z Holandii dokładnie rok po wizycie Starosty Nakielskiego w holenderskiej szkole. Wraz z Burmistrz Milène Junius przybyli do Nakła Pani Veronique Stern (wydział komunikacji społecznej i turystyki Urzędu Miasta Hellevoetsluis) oraz Pan Jan Simon van der Linde (koordynator projektów PENTA college CSG Jacob Liesveldt).

W murach I LO w Nakle holenderska delegacja została ciepło przyjęta przez dyrektora Pawła Darula w towarzystwie nauczycieli języka angielskiego – koordynatorów projektów polsko-holenderskich – Anitę Krzyżanowską, Lucynę Majcher i Andrzeja Otto. W spotkaniu uczestniczył również Starosta Nakielski Tomasz Miłowski. Rozmawiano o wieloletniej współpracy szkół i dorobku zrealizowanych do tej pory projektów oraz o planach na przyszłość, m.in. nadchodzącym jubileuszu 20-lecia. Równie ważną częścią wizyty było spotkanie z dużą grupą młodzieży, która już brała udział w projektach z holenderską szkołą lub jest obecnie zaangażowana w rozpoczynający się projekt „Let’s Go and Find Solutions”. Goście z Holandii zwiedzili też ponad 140-letnią szkołę zatrzymując się na dłużej w pięknej auli, gdzie z zainteresowaniem poznali jej historię.

Kolejna grupa uczniów Krzywoustego i Jacob van Liesveldt realizująca tegoroczny projekt spotka się w Holandii w ramach wizyty studyjnej już w kwietniu. Tym razem młodzież polsko-holenderska będzie szukać rozwiązań, które z punktu widzenia młodego człowieka poszerzyłyby ofertę przystani zlokalizowanych w obu miastach, Nakle i Hellevoetsluis. Wspólnie wypracowane pomysły zostaną opracowane w zespołach pod hasłem „Dzień na Przystani i w jej okolicach” i zamieszczone w mediach społecznościowych. Projekt „Let’s Go and Find Solutions” jest współfinansowany przez rodziców uczestników projektu oraz instytucji: PENTA college w Hellevoetsluis, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle i Powiat Nakielski.

Tekst: Anita Krzyżanowska