ĆWICZENIA RATOWNICTWA WODNEGO KOŃCZĄ PROJEKT

Zajęciami praktycznymi ratownictwa wodnego na nakielskiej pływalni uczniowie I LO im B. Krzywoustego w Nakle kończą projekt zajęć pozalekcyjnych pn. „VIII ŻEGLARSKA PRZYGODA – TRZYMAM KURS NA WIATR”. Poza zajęciami z żeglarstwa, kajakarstwa, turystyki rowerowej i geocachingu projekt obejmował cykl zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Lekcje miały na celu promocję ratownictwa wodnego, rozwój zainteresowań oraz zwiększenie bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą. Praktyczne zajęcia odbywały się na pływalni Naquarius a uczestnicy zajęć doskonalili techniki pływackie wykorzystywane w ratownictwie wodnym. Młodzież uczyła się również korzystania z podstawowego sprzętu  ratowniczego i asekuracyjnego.  Podczas prowadzonych przez Ratownika WOPR zajęć uczniowie opanowali pływanie sposobami ratowniczymi, sposoby bezpiecznego wejścia do wody, skoki ratownicze oraz sposoby holowania osób zmęczonych i podtopionych.

Dzięki współpracy szkoły z Drużyną Ratowniczą WOPR nr 12 działającą przy I LO w Nakle uczestnicy projektu mogli przyjrzeć się pracy Ratownika Wodnego, zapoznać się z sprzętem wykorzystywanym w codziennej  jego pracy oraz poznać sposoby opanowania osób tonących. Dodatkowo Ratownicy WOPR obecni byli podczas spływów kajakowych oraz zorganizowanego we wrześniu obozu. Ciekawe wykłady przybliżyły młodzieży sposoby radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych oraz zwiększyły świadomość bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Ćwiczenia ratownictwa wodnego realizowane były w ramach projektu na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla szkół ponadgimnazjalnych.  Organizatorem konkursu był Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

MK