Dentobus, czyli profilaktyka i promocja zdrowia w Krzywoustym

16 lutego 2023 r. od godz. 9:00 do 10:30 na terenie szkolnego boiska I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, po raz pierwszy odbywały się badania stomatologiczne i zabiegi profilaktyczne (fluoryzacja) w dentobusie. Badanie było dobrowolne i bezpłatne. 

Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny, w którym każdy uczeń (do 19 roku życia) mógł skorzystać z porady stomatologa. Lekarz ocenił stan zdrowia jamy ustnej, ustalił plan leczenia, udzielił informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy oraz wykonał zabieg fluoryzacji zębów. Badania i zabiegi przeprowadzał personel medyczny Stomatologii Piaseczno z siedzibą w Starej Iwicznej. 

Wynik badania wraz z zaleceniami zostaną przekazane rodzicom uczniów w formie pisemnej w ciągu 20 dni od przeprowadzenia badania. Program jest częścią polityki prozdrowotnej kraju, refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Z programu skorzystało 31 uczniów naszego liceum. Badania i czynności profilaktyczne zostały wykonane bez obecności rodzica, podczas pobytu ucznia w szkole, po uprzednim wypełnieniu i dostarczeniu formularza zgody na badania, podpisanego przez rodzica lub prawnego opiekuna dziecka. Formularze zostały udostępnione wcześniej rodzicom przez e- dziennik. 

 

Opracowała Kamila Stasiewska