Drugie spotkanie uczestników projektu „Attitudes, Action, Achievement, Ambassadors”. Wizyta w holenderskiej szkole partnerskiej

W marcu 2023 roku odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „Attitudes, Action, Achievement, Ambassadors” realizowanego w programie Erasmus plus. I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego było reprezentowane przez uczniów klasy II bch oraz nauczycielki języka angielskiego Anitę Krzyżanowską oraz Lucynę Majcher. Gospodarzem tygodniowego spotkania była holenderska szkoła partnerska PENTA Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis, z którą „Krzywousty” współpracuje od 1999 roku. Trzecią szkołą biorącą udział w spotkaniu było Colegio de la Inmaculada Conception z hiszpańskiego miasta Gijon.

Głównym założeniem projektu jest analiza wpływu pandemii COVID-19 na sytuację edukacyjną w poszczególnych szkołach realizujących projekt, a w szczególności analiza trudności dotykających uczniów, rodziców i nauczycieli oraz znalezienie rozwiązań tych problemów. Tym razem uczestnicy projektu pracowali w wielonarodowych grupach metodą „case study”, czyli studium przypadku, opisując konkretny przypadek ucznia dotkniętego skutkami pandemii. Ponadto każda grupa opracowała tzw. „disaster manual”, czyli instrukcje postepowania w sytuacji kryzysowej takiej jak pandemia, przeznaczone dla swojej grupy wiekowej.

Poza zadaniami przewodnimi program wizyty obejmował również wycieczkę do Amsterdamu, zwiedzanie miasta oraz Muzeum Narodowego Rijksmuseum. Uczniowie szkół współuczestniczących poznali też urokliwe miasto Hellevoetsluis, a popołudniami integrowali się i poznawali zwyczaje rodzin holenderskich, które gościły ich w swoich domach.

Następne spotkanie projektowe odbędzie się we wrześniu w murach nakielskiego „Krzywoustego”, gdzie już trwają przygotowania do przyjęcia uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół z Hiszpanii i Holandii.

Tekst: Anita Krzyżanowska – koordynator projektu „Attitudes, Action, Achievement, Ambassadors”