Dzień Geografów 2023 w Krzywoustym

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Geografa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią  obejmowały konferencję geograficzną pn. „Dziedzictwo przyrodnicze Krajny i Pałuk” oraz uzupełnione zostały rozstrzygnięciem Licealnego Konkursu Wiedzy o Atmosferze. Wydarzenie odbyło się w sobotę 22 kwietnia 2023 r. w sali konferencyjnej Przystań Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią. Konferencję swoją obecnością zaszczycili: dr Anna Dubownik – pracownik naukowy UMK i Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski oraz rodzice niektórych uczniów.

Naukowy charakter konferencji zagwarantował wykład połączony z prezentacją dr Anny Dubownik – adiunkt Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pani Doktor swoje wystąpienie zatytułowała „Dziedzictwo przyrodnicze jako integralna część dziedzictwa kulturowego na przykładzie Indonezji”.

Ponadto uczestnicy konferencji wysłuchali i obejrzeli sześć prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów „Krzywoustego”. Dziedzictwo przyrodnicze różnych regionów Krajny i Pałuk w granicach powiatu nakielskiego przedstawili w kolejności: Paweł Kowalski – Wyspa środowiskowa w rolniczym krajobrazie, Zuzanna Kozimor – Łęgi na dnie pradoliny, Julia Sadzewicz – Drzewa oplecione bluszczem (prezentacja przygotowana przez Małgorzatę Kunę), Aleksandra Świniarek – Las na zboczu pradoliny, Lena Latzka – Łąki z brzozą niską i Maksymilian Tercjak – Rośliny stepowe na skarpie.

W drugiej części konferencji miało miejsce podsumowanie Licealnego Konkursu Wiedzy o Atmosferze oraz wręczenie zwycięzcom nagród i okolicznościowych dyplomów. Konkurs wygrał Jakub Janke (klasa 1angielsko-geograficznaA), drugie miejsce zajęła Zuzanna Kozimor (1agA), a trzecie Maksymilian Tercjak (3mh). Ponadto w konkursie wyróżnieni zostali: Aleksandra Świniarek (3ag), Julia Adamczyk (2ag), Lena Latzka (3ag) i Błażej Siuzdak (3ag), Zwycięzcom nagrody i okolicznościowe dyplomy wręczyli: dr Anna Dubownik i Andrzej Kinderman. W organizacji konkursu wydatnie pomogła Dorota Stanek – dyrektor Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz Referat Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana i przeprowadzone w ramach projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Klub Geografów w Krzywoustym” finansowanych przez Powiat Nakielski.