16 listopada klasa III prawnicza oraz I angielska wybrały się wraz z panią profesor Kornelią Kwadrans-Giminską oraz panem dyrektorem Pawłem Darulem na projekcję filmu pt. „Jeszcze dzień życia”, który oparty jest na książce wybitnego polskiego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego oraz poprzedzającą go lekcję, na temat reportażu i samego autora.
Podczas wykładu zostaliśmy wtajemniczeni w świat reportażu. Mieliśmy szansę poznać największych polskich autorów, którzy dla swojej pracy i jednocześnie pasji byli w stanie narażać własne zdrowie jak i życie.
Autorami niezwykłej animacji „Jeszcze dzień życia”, która powstała na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule, są Damian Nenow i Raúl de la Fuente.
Dzieło stanowi zapis wydarzeń z wojny domowej w Angoli z roku 1975, gdy afrykańskie państwo uzyskuje niepodległość.
Główny bohater, którym jest sam Ryszard (w animacji Ricardo), nie szuka przyjaciół, ale osób, które pomogą mu ustalić prawdziwy stan rzeczy. Film pokazuje niezwykła pracę dziennikarza na terenie objętym konfliktami zbrojnymi – mogącego zginąć w każdej chwili, ale liczącego się z faktem, że każde jego działanie wpłynie w jakimś (może nawet decydującym) stopniu na przebieg historii.
Widz z pewnością zauważy jednak, iż Kapuściński nie goni za sensacją i rozgłosem, a wydarzenia dziejące się wokół niego pozostawiają niezatarte piętno w jego duszy. Czuje on bowiem misję i obowiązek reportera. Niejednokrotnie jest jedynym obcokrajowcem obecnym w przełomowych chwilach podczas konfliktu. W pewnych momentach staje się nawet posiadaczem niezwykle istotnych informacji mogących zaważyć na ostatecznym wyniku wojny.
Mimo wszystko należy pamiętać, że Ricardo to nadal człowiek. Nie kryje się ze swoją sympatią do MPLA (Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli). Dostrzec można również, iż charyzmatyczna Carlota dogłębnie poruszyła jego serce swoją historią i chęcią życia w wolnym państwie z dostępem do opieki zdrowotnej i edukacji. Niestety kilka godzin później Kapuściński dowiaduje się o śmierci dziewczyny, która bezpowrotnie utraciła szansę na przeczytanie o sobie w jednym z jego reportaży.
Historia jaką niesie za sobą film oraz jego walory estetyczne przyczyniają się do tego, że ekranizacja ta na długo pozostanie w naszej pamięci, a ludzie w niej ukazani nie zostaną zapomnieni.
Klaudia Szczucka,
Zofia Strzyżewska
Uczennice klasy I angielskiej