„Humanistyka – poznawanie najlepszego,
co zostało pomyślane i powiedziane
na temat wszystkich kwestii,
które nas najbardziej dotyczą”
Matthew Arnold
W ramach szeroko rozumianej edukacji humanistycznej uczniowie naszej szkoły mają różnorodne możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji:
֎ Edukacja teatralna i filmowa
Ważnym elementem rozwoju człowieka jest aktywny i świadomy udział w życiu kulturalnym, dzięki któremu rozwijają się zainteresowania humanistyczne i wrażliwość estetyczna jednostki.
Wieloletnią i nadal kultywowaną tradycją polonistów naszej szkoły są systematycznie organizowane wyjazdy do teatru i kina. Najczęściej gościmy na spektaklach toruńskiego Teatru im. W. Horzycy, co zaowocowało przyznaniem nam zaszczytnego wyróżnienia – Statuetki Wilama w kategorii: Edukacja.
Oglądane przedstawienia są znakomitą okazją do poznania bogatego dorobku kulturowego artystów polskich i zagranicznych, dawnych i współczesnych; pozwalają wkroczyć w świat różnych konwencji teatralnych, dają możliwość porównania dzieła literackiego z jego sceniczną adaptacją. Spektakle to również jakże cenny, bezpośredni kontakt z aktorami, z żywym, bogatym językiem i pełną emocji atmosferą teatru. Skłaniają one niewątpliwie do krytycznego myślenia i samodzielnych refleksji, poszerzają horyzonty i kształtują wrażliwość humanistyczną odbiorców.
Jako że film zajął już w kulturze XX wieku miejsce szczególne, stał się najbardziej preferowanym rodzajem widowiska w sferze percepcji masowej, uczniowie mają możliwość uczestniczenia w znaczących obrazach filmowych, które zwykle są poprzedzone profesjonalnymi wykładami prowadzonymi przez filmoznawców lub historyków.
Od lat szkoła nasza aktywnie uczestniczy w ogólnopolskim programie edukacji filmowej oraz w organizowanych przez Cinema City lekcjach „W młodym kinie”. Dzięki temu uczniowie wzbogacają swoją wiedzę na temat historii kina, stylistyki dzieła filmowego i wybitnych twórców kina. Dostrzegają, że film dysponuje własnym sposobem widzenia i opisywania świata, uzewnętrzniania przeżyć człowieka i całego bogactwa relacji międzyludzkich. Mają okazję przekonać się, że literatura i film korespondują ze sobą, korzystają z podobnych inspiracji i z siebie nawzajem.
֎ Koło polonistyczne
Działalność Koła polonistycznego to spotkania nauczyciela z uczniami zainteresowanymi humanistyką. Służą one:
-
pogłębianiu wiedzy polonistycznej,
-
poszerzaniu kontekstów historycznoliterackich,
-
doskonaleniu umiejętności interpretacji i porównywania tekstów kultury,
-
przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
-
wsparciu uczniów startujących w konkursach i olimpiadach,
-
samokształceniu uczestników zajęć,
-
propagowaniu lektury arcydzieł,
-
rozwojowi wrażliwości literackiej.
Zajęcia odbywają się w dogodnym dla uczniów czasie, po lekcjach. Nie sprawdza się na nich obecności. Nie są obowiązkowe. Są elitarne! Dobrowolny udział w spotkaniach wpływa na przyjazną i naukową atmosferę.
Udział w zajęciach nie jest uzależniony ani od wyników osiąganych przez uczniów, ani od ich talentów literackich. Każdy uczeń z każdej klasy może należeć do Koła polonistycznego. Tematyka zajęć jest ciekawa, różnorodna, opracowywana wspólnie z uczestnikami spotkań, uwzględniająca ich zainteresowania i potrzeby lekturowe.
֎ Liga Starożytnicza
Celem Ligi jest popularyzacja wiedzy o kulturze antycznej, pogłębianie zainteresowań humanistycznych i kształtowanie wśród młodzieży świadomości wspólnej tradycji europejskiej. Zajęcia mają formę wykładów i warsztatów kończących się testem. Odbywają się raz w miesiącu i trwają przez cały rok szkolny.
Miejscem spotkań jest aula Wydziału Humanistycznego UMK.
Wykłady prowadzone są przez pracowników naukowych UMK, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i innych. Po całorocznej rywalizacji najlepsi uczniowie zostają nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Liga została objęta honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
֎ Kółko języka łacińskiego
Dla uczniów zainteresowanych nauką j. łacińskiego i kultury antycznej, przygotowujące do olimpiady. Zajęcia raz w tygodniu 1godz. prowadzone przez Panią Violettę Hejzę.
֎ Liczne olimpiady i konkursy przedmiotowe
-
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
-
Olimpiada Historyczna
-
Olimpiada Wiedzy o Świecie Antycznym
-
Olimpiada Języka Łacińskiego
-
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
-
Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie
-
Ogólnopolski Konkurs „Olimpiada Solidarności”
-
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
-
Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki Naszego Regionu”
-
Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty Nakielskiego
-
Powiatowy Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej
-
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz inne konkursy tematyczne
-
Ogólnopolski Konkurs Katyński „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”