Edukacja teatralna w Krzywoustym.

Edukacja teatralna w Krzywoustym.

Kontynuując wieloletnia tradycję edukacji teatralnej w Krzywoustym 17 listopada 2016 roku, uczniowie klas I prawniczej i II politechnicznej wraz z opiekunami udali się na spektakl pt.: „ROSENCRANZ I GUILDENSTERN NIE ŻYJĄ” do Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Sztuka ta jest najbardziej znanym utworem Toma Stopparda (zdobywcy Oskara za scenariusz do filmu „Zakochany Szekspir”). Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 r. autor zrealizował film pod tym samym tytułem. Główni bohaterzy sztuki to postaci wyciągnięte z dzieła Szekspira – dwaj przyjaciele Hamleta eskortujący księcia do Anglii, których śmierć kwituje się jednym, jedynym zdaniem. Właściwie nic więcej na ich temat od Szekspira się nie dowiemy. Z pomocą przychodzi Stoppard, który w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Rosencrantz i Guildenstern, dwaj tchórze i konformiści, którzy nie mają odwagi powiedzieć w oczy tego, co myślą i nie są w stanie podjąć żadnej decyzji, swoją biernością doprowadzają do końca umieszczonego w tytule. A o czym to jest? Jedni mówią, że to historia Hamleta widziana z perspektywy Rosencrantza i Guildensterna. Inni, twierdzą że to „Hamlet” od kuchni.

Młodzież miała okazję do bezpośredniego kontaktu z teatrem, jego formą a przede wszystkim była to okazja do konfrontacji wiedzy lekturowej z interpretacją zaproponowaną przez reżysera.