EWA ZDROJEWSWKA – BALINIAK Nauczycielka języka angielskiego i geografii w KRZYWOUSTYM Laureatką Wojewódzkiego Konkursu NAUCZYCIEL Z PASJĄ 2021

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy ogłosiło wyniki Wojewódzkiego Konkursu NAUCZYCIEL Z PASJĄ 2021.  Wśród 4 tegorocznych laureatów jest Pani Ewa Zdrojewska – Baliniak nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Przewodnicząca Jury Konkursu Anna Rupińska podkreśla, że jest to szczególne wyróżnienie dla „nauczycieli z pasją, nietuzinkowych ludzi, przyjaciół uczniów”. Idea konkursu promowanie twórczych postaw i pokazywanie jak prywatne pasje nauczyciela mogą twórczo wpływać na proces edukacyjny.

Sama Laureatka – Pani Ewa Zdrojewska Baliniak tak scharakteryzowała swoją postawę w tym względzie: „ Od zawsze podróże były moją pasją, a hasłem przewodnim słowa T.  Halika: Bezpośredni kontakt z krajobrazem, z ludźmi jest nie do zastąpienia. Ponadto podróżowanie to proces ciągłego uczenia się, przygotowywanie się do nowych wypraw, zdobywanie wiedzy na temat określonego regionu i jego mieszkańców, uczenie się bycia wśród tych ludzi. Nie od dziś znane jest powiedzenie, iż podróże kształcą. Dlaczego? Bo doświadczamy czegoś osobiście – obojętnie czy zwiedzamy obiekty wpisane na listę dziedzictwa UNESCO czy stoimy na szczycie lokalnego wzniesienia. W podróżowaniu chodzi o emocje, wrażenia – one pozostają w nas na zawsze, a wiedza, którą w ten sposób zdobywamy zapada głęboko w pamięć. Co tak naprawdę ciągnie człowieka w świat? Ciekawość, głód przeżyć, czy jak pytał Ryszard Kapuściński potrzeba ciągłego dziwienia się? Stwierdził on, iż „człowiek, który przestaje się dziwić, jest wydrążony, ma wypalone serce. Dodając na końcu, iż w człowieku, który uważa, iż wszystko już było i nic nie może go zdziwić – umarło to co najpiękniejsze – uroda życia.”

Gratulujemy Pani Ewie i życzymy dalszych sukcesów !!!

 Paweł Darul

I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią