W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią w dniach 27.11-05.12.2023r. po raz drugi odbył się Festiwal Nauki i Sztuki. Przedsięwzięcie powstało z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także z poczucia misji i wyzwań, przed którymi staje współczesna szkoła. Jego celem było kształtowanie aktywności intelektualnej i kulturalnej młodzieży. Nieodłącznym elementem planowanego przedsięwzięcia był adresowany do rodziców, nauczycieli i sympatyków naszej placówki Koncert Kameralny zorganizowany w zabytkowej auli I LO.
Festiwal skierowano do wszystkich uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. W ciągu 7 dni festiwalowych licealiści wspólne odkrywali świat nauki i piękna sztuki, uczestnicząc w ponad 32 wydarzeniach m.in. w zajęciach teatralnych, filmowych, dziennikarskich, debacie oxfordzkiej, dyskusji , zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii i biologii, warsztatach z zakresu psychologii. Uczniowie przysłuchiwali się prelekcjom, wykładom przygotowanym przez pracowników naukowych uczelni wyższych, lekarzy, sędziów, prawników, filozofów, kustoszy muzeów i studentów. Festiwal stworzył okazję do obejrzenia filmu „Chłopi” w nakielskim kinie oraz do nagrania słuchowiska radiowego, wysłuchania koncertu Filharmonii Pomorskiej, wzięcia udziału w pokazie filmów dokumentalnych i „dniu twórczości własnej” przygotowanym przez licealistów „Krzywoustego”. Szkoła stała się miejscem spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do nauki i sztuki kierowali swoje kroki w stronę edukacyjnej sceny. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Bydgoszczy.
Partnerzy zaproszeni do realizacji przedsięwzięcia edukacyjnego to m.in.: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Rotary Club Bydgoszcz Brda, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Bydgoszczy, Nakielski Ośrodek Kultury, Gabinety Terapeutyczne Nakło nad Notecią, Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią, Kino Relaks- Reaktywacja w Nakle nad Notecią, Studio stylizacji i urody Madaj Jolanta, Stowarzyszenie Chodzieskich Amazonek „Różowa Wstążeczka”.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie I LO serdecznie dziękują wszystkim Sympatykom i Współtwórcom Festiwalu Nauki i Sztuki za nieoceniony wkład w realizację przedsięwzięcia, za popularyzowanie nauki, kultury i sztuki, za wspólne eksperymentowanie i dzielenie się wiedzą, stworzenie przestrzeni, w której rodzą się nowe pomysły, za kształtowanie obszarów sprzyjających zaangażowaniu młodych odbiorców i pełną entuzjazmu, cudowną podróż po fascynującym świecie mądrości.
Państwa zaangażowanie, pasja, pomysłowość i bezinteresowne ofiarowanie czasu przeniosły nas do wyjątkowego miejsca, w którym Nauka i Sztuka przedstawiają się nam same.