W dniach 01-10.12.2022r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią odbył się po raz pierwszy Festiwal Nauki i Sztuki. Przedsięwzięcie powstało z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także z poczucia misji i wyzwań, przed którymi staje współczesna szkoła. Celem festiwalu było kształtowanie aktywności intelektualnej i kulturalnej młodzieży – uczniów I LO.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Politechniki Bydgoskiej, Starosty Powiatowego oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, a także patronatem medialnym Expressu Bydgoskiego i Radia Nakła.
W ciągu dziesięciu dni festiwalowych licealiści wspólne odkrywali świat nauki i piękna sztuki, uczestnicząc w warsztatach teatralnych, dziennikarskich, plastycznych i filmowych, a także, rozwijających kreatywność, warsztatach projektowania świata swoich marzeń. Uczniowie przysłuchiwali się debacie oxfordzkiej, z udziałem swoich kolegów i koleżanek ze szkoły. Uczestniczyli w dyskusji filozoficznej na temat egzystencjonalnego ujęcia moralności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia laboratoryjne z zakresu fizyki, chemii i biologii. Wśród zaproszonych gości byli wykładowcy takich uczelni jak: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
„Huzio Józiowi powiadał o Puziu…– o poprawnej odmianie nazwisk”, „Co w ulu bzyczy, czyli pszczele ciekawostki”, „O projektowaniu konstrukcji z betonu”, „Jak żyć optymalnie – czyli psychologia pozytywna w pigułce” – to tylko kilka z tematów wykładów, których można było wysłuchać podczas festiwalu. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzielili się z uczniami lekarze oraz sędziowie sądu rejonowego. Dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Krajeńskiej możliwy był spacer po Nakle „Szlakiem trzech kultur” z kustoszem muzeum oraz pasjonująca podróż w przeszłość śladem polskiej mody.
Podczas festiwalu była również okazja do wzięcia udziału w audycji muzycznej pt. „Body percussion- rytm jest w nas”. Na scenie w auli zaprezentowała się Mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim – uczennica klasy I – Weronika Nowak. Osoby chętne mogły skorzystać z aromaterapii i muzykoterapii – warsztatu z instruktorką somatycznych ćwiczeń tybetańskich, podróżniczką po Indiach, Afryce i Ameryce.
Przez cały czas trwania festiwalu dostępna była wystawa IPN oraz prace plastyczne uczennicy klasy II – Natalii Sadzewicz oraz absolwentki I LO, studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Zofii Krzyżanowskiej.
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego stało się miejscem spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do edukacji kierować będą swoje kroki w stronę naukowej sceny.
Organizatorzy składają wszystkim zaproszonym gościom wyrazy wdzięczności za nieoceniony wkład w realizację festiwalu i promocję naszej szkoły, za popularyzowanie nauki, kultury i sztuki, za wspólne eksperymentowanie i dzielenie się wiedzą, za kształtowanie obszarów sprzyjających zaangażowaniu młodych odbiorców i pełną entuzjazmu, podróż po fascynującym świecie mądrości.
Festiwal nie doszedłby do skutku, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli, samorządu uczniowskiego oraz sponsorów, do których również kierujemy słowa podziękowania.
Wierzymy, że Festiwal Nauki i Sztuki na trwale wpisze się w harmonogram ważnych wydarzeń w I LO w Nakle nad Notecią.
Dyrekcja i Samorząd Uczniowski