Finalistki Ogólnopolskiego Konkursu Statystycznego

Za nami XLVII Ogólnopolski Konkurs Statystyczny, który jest organizowany przez Centralną Bibliotekę Statystyczną im. Stefana Szulca. Celem Konkursu jest rozwijanie umiejętności i wiedzy młodzieży w zakresie statystyki zdobywanej w szkole na lekcjach, geografii, matematyki, zarządzania informacją,  w oparciu o Mały Rocznik Statystyczny Polski. Miło nam poinformować, iż IV miejsce zdobyła uczennica klasy I medycznej – Anna Janeczko, a Martyna Basiewicz, Julia Kozłowska oraz Małgorzata Maciejewska (klasa I med.) zajęły V miejsce.

Myśl zorganizowania konkursu powstała w związku z ustawowymi obowiązkami GUS- u w dziedzinie nauczania i popularyzowania statystyki. Pierwszy konkurs przeprowadzono w 1968r i odbywał się corocznie aż do 1973r. Po kilkuletniej przerwie VII edycję przeprowadzono w 1977r i od tego momentu odbywa się nie przerwanie. W Ogólnopolskim Konkursie Statystycznym mogą brać udział uczniowie szkół średnich. Nasza szkoła bierze w nim udział z dużym zaangażowaniem i powodzeniem od dziesiątków lat. Organizatorkami konkursów do 2006 roku jest nauczycielka geografii pani  Hanna Pietrucin.

Konkurs przechodził różne modyfikacje. Obecnie zadanie konkursowe polega na opracowaniu jednego z trzech tematów do wyboru w oparciu o wiedzę uzyskaną z „Małego Rocznika Statystycznego”. Przy ocenie prac konkursowych brane pod uwagę są takie kryteria jak: oryginalność interpretacji tematu, układ treści, stopień wykorzystania Rocznika Statystycznego. Dla zwycięzców konkursu czekają cenne nagrody.