Humaniści z I LO uczestnikami Międzynarodowego Dnia Mediacji w Sądzie Rejonowym

20 października 2022 roku klasa II humanistyczna wraz z panią Violettą Hejzą udała się do Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia oraz Tygodnia Mediacji. W sądzie warsztaty z młodzieżą rozpoczęli radcy prawni i mediatorzy: Monika Grzegorek i Marcin Tucholski, którzy przybliżyli, na czym polega praca mediatora oraz wyjaśnili zasady przeprowadzania mediacji.

Gospodarze przedstawili różne, a zarazem ciekawe przykłady mediacji pochodzące z ich własnej praktyki. Dzięki przygotowanym przez nich kazusom, uczniowie mieli okazję poczuć się jak mediatorzy, albowiem sami podjęli próbę rozwiązania przedstawionych sytuacji, a także zrozumienia różnic pomiędzy mediacją a arbitrażem.

Następnie spotkanie poprowadził Sędzia Sądu Rejonowego Radosław Trzeciak, który wyjaśnił, na czym polega mediacja, jakie są jej funkcje i cele oraz w jakich kategoriach spraw można z niej korzystać. Ponadto sędzia przestawił walory tego rodzaju pozasądowego rozwiązywania sporów. Na sam koniec spotkania sędzia Radosław Trzeciak odpowiedział na pytania młodzieży związane z wykonywaniem przez niego zawodu sędziego.

 

                                                                                              Violetta Hejza