I LO im Bolesława Krzywoustego włączyło się w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Nauczycielki języka niemieckiego przeprowadziły grę terenową przygotowaną przez doradczynię metodyczną Joannę Betscher, której celem było sprawdzenie umiejętności komunikowania się w języku niemieckim i angielskim. Gra powstała w ramach współpracy sieci nauczycieli, którą prowadzi doradczyni metodyczna przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Sieć tę tworzą germanistki I Liceum Ogólnokształcącego w Nakle nad Notecią, Zespołu Szkół im. S. Staszica, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu. Wspólna zabawa językowa polegała na rozwiązaniu zadań przez cztery zespoły uczniów. Każdy zespół składał się
z przedstawicieli wszystkich szkół, którym towarzyszyły nauczycielki języka niemieckiego. Na zaproszenie doradczyni metodycznej odpowiedziało Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, Nakielski Dom Kultury, zakład fryzjerski pani Anny Ligman oraz firma logistyczna 4Line. W wyżej wymienionych miejscach uczniowie zdobywali informacje, zamawiali transport mebli czy też umawiali się na strzyżenie. Po wykonaniu zadań komunikacyjnych należało zeskanować kod QR i rozwiązać zadania leksykalno-gramatyczne ukryte pod tym kodem.

Uczniowie doskonale połączyli praktykę z komunikacją i przyjemną zabawą. Ważny był fakt, iż w tej grze wszyscy zostali zwycięzcami. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Dziękujemy pani Joannie Betscher za koordynowanie gry terenowej. Organizatorki kierują osobne podziękowania dla instytucji oraz firm, które umożliwiły sprawne przeprowadzenie gry w terenie. Dziękujemy Wydziałowi Rozwoju Starostwa Nakielskiego za przygotowanie nagród, natomiast dyrektorom szkół, Małgorzacie Ciechanowskiej, Pawłowi Darulowi, Dariuszowi Janowi Betscherowi oraz  Kazimierzowi Toczko, za ufundowanie poczęstunku dla wszystkich uczestników. Wspólne spotkanie uczniów sprzyjało integracji szkół.

Mamy nadzieję, ze w przyszłości młodzież chętnie włączy się do wspólnej zabawy.

Tekst: Germanistki I LO