III mh z wizytą w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach

W środę 22 września 2021 roku klasa III matematyczno-humanistyczna z „Krzywoustego” uczestniczyła w wycieczce do Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina.

Nasze spotkanie z Wszechświatem rozpoczęliśmy od zapoznania się z teleskopami. Budowę oraz działanie tych przyrządów wyjaśnił nam pan Bartosz Pilarski. Mieliśmy przyjemność zobaczyć m.in. największy w Polsce amatorski teleskop Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym. Podczas zwiedzania poznaliśmy wiele interesujących ciekawostek. Następnie nasza klasa została zaproszona na wykład oraz prezentację multimedialną dotyczącą Wszechświata. Przygotowana przez pana Marka Nikodema prelekcja pozwoliła nam dowiedzieć się ciekawych informacji oraz zobaczyć niezwykłe zdjęcia przedstawiające obiekty astronomiczne. Po wykładzie mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy meteorytów, skamieniałości oraz minerałów. Niestety niesprzyjające warunki atmosferyczne nie pozwoliły nam na nocne obserwacje Wszechświata, jednak to nie popsuło nam zabawy. Ostatnią atrakcją wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Sympatycznie spędziliśmy czas w znakomitych humorach. Przy ognisku nie zabrakło rozmów i muzyki.

Dziękujemy opiekunom, panu Mirosławowi Andrzejewskiemu i księdzu Igorowi Wichrowskiemu za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że kolejny wyjazd będzie tak samo udany jak ten!

Julia Borakiewicz

III mh