III prawnicza na rozprawach sądowych

W dniu 04.04.2022 po raz kolejny mieliśmy okazję zamienić szkolne ławki na ławy w nakielskim Sądzie Rejonowym.

Doświadczyliśmy wyjątkowej lekcji wychowawczej uczestnicząc aż w 4 rozprawach, które wywarły na nas niesamowite wrażenie.

Celem naszej wizyty w sądzie było zwiększenie wśród nastolatków świadomości prawnej, w szczególności skupiającej się na prawnych konsekwencjach czynów zabronionych.

W trakcie przerw mieliśmy możliwość zadawania pytań sędziemu Radosławowi Trzeciakowi. Dowiedzieliśmy się m.in. w jakich sprawach najczęściej orzeka, a także w jakim stopniu nowoczesne technologie pomagają w jego pracy. Opowiedział nam również z jakimi trudnościami zmierzyć się musi przyszły sędzia. Nie zabrakło pytań bardziej osobistych np. czy któryś ze skazanych groził sędziemu zemstą, albo też czy była rozprawa, która szczególnie go poruszyła.

Była to nasza ostatnia wizyta w sądzie, ponieważ rozpoczynamy ostatnie przygotowania do naszego najważniejszego egzaminu, jakim jest matura. Pragniemy serdecznie podziękować za ciekawe spotkania i poświęcony czas sędziemu Radosławowi Trzeciakowi, dzięki któremu wizyty w sądzie były cennym urozmaiceniem zajęć i wzbudziły w nas ogromne zainteresowanie zawodem prawnika.

Olga Dawidowicz III prawnicza