III prawnicza z wizytą w Sądzie Rejonowym w Nakle

16 września 2021r. moja klasa – III prawnicza wraz z wychowawcą zamieniła szkolne ławki na ławę dla publiczności w Sądzie Rejonowym w Nakle nad Notecią. Rozmowa z sędzią, możliwość ujrzenia sądu od środka, na żywo, okazała się niezwykle inspirującym doświadczeniem dla nas – młodych ludzi stojących przed ważnymi wyborami życiowymi.

Sędzia Radosław Trzeciak na sali rozpraw szczegółowo wyjaśnił specyfikę pracy, wady i zalety zawodu sędziego, prokuratora i adwokata. Zapoznaliśmy się z procedurami obowiązującymi w sądzie, poznaliśmy również interesujące fakty o systemie prawa działającym w naszym kraju. Sędzia wyjaśnił jak wygląda proces rekrutacji i przyjmowania przyszłych studentów na kierunek prawo, a następnie aplikacje prawnicze. Sędzia zarekomendował nam dobre i warte zainteresowania uczelnie. Z uwagi na zasadę jawności toczących się rozpraw mieliśmy możliwość omówienia przebiegu jednego procesu karnego, toczącego się aktualnie w nakielskim sądzie. Po cennych dla przyszłych studentów radach mieliśmy możliwość obejrzenia „przyjaznego pokoju przesłuchań”.

Wizyta w sądzie była niewątpliwie atrakcyjną i praktyczną lekcją edukacji prawnej. Serdeczne podziękowania dla Sędziego – Radosława Trzeciaka za poświęcony czas, a zwłaszcza za tak wartościowe dla nas spotkanie.

autor tekstu i zdjęć:

Olga Dawidowicz

III prawnicza