Inauguracja Galerii Plakatu w Krzywoustym

Zaczynamy kolejną inicjatywę artystyczną w naszym Liceum. Inaugurujemy Galerię Plakatu, która zapewni codzienny kontakt ze sztuką uczniom, pedagogom i pracownikom. Wśród przeróżnych dzieł sztuki najczęściej obcujemy z plakatem, szczególnym gatunkiem grafiki, który umieszczony w przestrzeni publicznej, wyróżniający się oryginalną wartością artystyczną stanowi istotny element informacyjny i interpretacyjny w procesie poznawania świata i przeżywania codzienności. Wyróżnia się lakonicznym, symbolicznym lub ekspresyjnym językiem wypowiedzi artystycznej, opiera na współdziałaniu obrazu i słowa.

Nasza kameralna Galeria Plakatu rozpoczyna swój żywot w czwartek, 14 grudnia 2017. Pierwszą prezentacją będzie wystawa „Idą Święta …” złożona z kilku plakatów, tematycznie związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia, autorstwa Joanny Górskiej, Joanny Howańskiej,  Moniki Żródłowskiej, Andrzeja Dudzińskiego, Tasiosa Kiriazopoulosa, Darka Kondefera, Adama Pękalskiego, Jerzego Skakuna, Eugeniusza Geta Stankiewicza i Ryszarda Tylmana.

Noc 25 grudnia – jej znaczenie, klimat i nastrój – opisują dzieła literackie, teatralne, muzyczne, plastyczne, filmowe. Bogactwo bożonarodzeniowej ikonografii, apokryfów, metafor i symboli zakreśla wzruszające, emocjonalne terytorium przemyśleń, refleksji,  przeżyć i wspomnień każdego z nas. Sztuka plakatu poświęca sporo uwagi świętom Bożego Narodzenia. Urzekające komunikaty graficzne ukazują ich klimat i magię zapowiadają pastorałki, jasełka i betlejemy, zapraszają na koncerty muzyczne i wieczory kolęd, wystawy stajenek i szopek.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej Galerii Plakatu.