INŻYNIERALIA na Politechnice Bydgoskiej

7 października uczniowie klas biologiczno–chemicznych I LO w Nakle nad Notecią uczestniczyli w INŻYNIERALIACH organizowanych przez Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Po przybyciu do Fordonu licealistów powitała pani dr inż. Dorota Wichrowska – pracownik Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Korzystając z ładnej pogody, pani Wichrowska oprowadziła uczniów po kampusie PBŚ. Następnie zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek i zachęciła do odwiedzenia stoisk kół naukowych ExPlant i BioX działających na uczelni. Młodzież miała możliwość porozmawiania ze studentami, samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń z genetyki i mikrorozmnażania, izolacji DNA z owoców np. truskawek oraz preparowania sadzonek do mikrorozmnażania. Uczniowie mogli też zaobserwować pod mikroskopem plechę symbiotycznych grzybów i przeprowadzić wybrane etapy elektroforezy żelowej.

Po interesujących zajęciach warsztatowych, zgodnie z harmonogramem imprezy, licealiści wysłuchali ciekawych prelekcji w Auditorium Novum. Były to wystąpienia pod tytułem „Biotechnologia – moja pasja i sposób na życie”, „Spacer po ogrodzie roślin zielarskich – Minikowo” oraz prezentacja nowo powstałego kierunku – Ochrona i Zarządzanie Środowiskiem. Dzięki wykładom uczniowie poznali świat inżyniera rolnika, biotechnologa, architekta krajobrazu i agronoma. Dowiedzieli się również, dlaczego warto studiować biotechnologię, agrotronikę, ochronę środowiska, zielarstwo i fitoterapię.

Na zakończenie młodzież została zaproszona do zapoznania się z nowoczesnymi laboratoriami wyposażonymi w najwyższej klasy aparaturę badawczą wykorzystywaną przez studentów i pracowników naukowych na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii.

Wyjazd na INŻYNIERALIA był bardzo udany. Uczniowie spędzili czas w miłej atmosferze, poznali kampus uczelni, wysłuchali ciekawych wykładów, zapoznali się z pracą w laboratoriach badawczych i diagnostycznych stanowiących naukowo-badawcze zaplecze uczelni. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych.

Uczniami opiekowały się nauczycielki biologii, pani Kamila Stasiewska, oraz chemii, pani Lidia Mathews.

 

Lidia Mathews, Kamila Stasiewska