„Kino jako narzędzie manipulacji”

W piątek 16 grudnia 2016 roku uczniowie klas I i II prawniczej oraz II politechnicznej wraz z opiekunami udali się Nakielskiego Ośrodka Kultury, by tam wziąć udział w multimedialnej lekcji połączonej z seansem filmowym, która dotyczyła manipulacji w kinie.

W pierwszej części młodzież miała okazję poznać charakterystykę przekazu manipulacyjnego i dowiedziała się, jak go rozpoznać, odkryła jaki wpływ na kino miała propaganda nazistowska i sowiecka oraz zapoznała się z technikami manipulacji wykorzystywanymi w filmach. Dzięki tej dynamicznej prelekcji uczniowie posiedli wiedzę na temat tego, jak mogą nimi manipulować stereotypy, uogólnienia i zniekształcenia przekazu. Wspaniałym podsumowaniem tych zagadnień był film zatytułowany „Wolny strzelec”. Reżyser-Dan Gilroy- skrytykował w nim media, ukazał mroczne oblicze amerykańskiego snu i portret człowieka, który dla sukcesu jest w stanie poświęcić wszystko. Seans ten pozwolił młodzieży na wykorzystanie wcześniej zdobytej przez nich wiedzy oraz dał możliwość indywidualnego spojrzenia na ten problem.

Multimedialna lekcja została przeprowadzona w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób oraz pozwoliła jej uczestnikom na wnikliwe zapoznanie się i zgłębienie powszechnego problemu jakim jest manipulacja. Niewątpliwie informacje zdobyte przez uczniów podczas prelekcji sprawią, iż zaczną oni nieco krytyczniej podchodzić do tego co serwuje im dzisiejsze kino oraz zapewne nie będą tak łatwo ulegać wpływom manipulatorów różnej maści.