KRZYWOUSTY – zakończenie roku szkolnego w klasach III

ABSOLWENT to słowo pochodzące z języka łacińskiego: absolvens oznacza osobę,  która ukończyła określony etap edukacyjny. Zawsze ukończenie danego etapu edukacji łączy się z uzyskaniem dyplomu lub uprawnienia do podjęcia nauki na dalszym etapie edukacji. W przypadku absolwentów nakielskiego gimnazjum i liceum wyznacznikiem zakończenia edukacji był zawsze egzamin maturalny czasami zwany również egzaminem dojrzałości. Dokumentem potwierdzającym pozytywny wynik egzaminu pozostaje niezmiennie świadectwo, które upoważniało i upoważnia absolwentów do aplikowania na wyższe uczenie.

W dniu 29 kwietnia 2022 roku  liceum nakielskie ukończył kolejny rocznik. Uczniowie klas III w liczbie 113 dołączyli do grona absolwentów KRZYWOUSTEGO. Uroczystość zakończenia nauki, po dwóch latach pandemicznych obostrzeń, wróciła do swojego pierwotnego miejsca – auli szkoły. W spotkaniu uczestniczyli tegoroczni maturzyści, rodzice uczniów wyróżnionych, wicestarosta nakielski Tomasza Miłowski i wychowawcy klas III: Rozalia Wencel, Aleksandra Wybrańska, Katarzyna Łapińska i Romana Jelińska.

Dyrektor szkoły – Paweł Darul  otworzył uroczystość i zwrócił się do zebranych:

„Szkoła w tradycji europejskiej sięga swoimi korzeniami wzorców greckich i rzymskich. Była ona zawsze miejscem, gdzie młody człowiek krzepnie, dojrzewa, wchodzi na drogę dorosłych wyborów i uczy się korzystać z wolności. To przesłanie w dzisiejszych okolicznościach nabiera dodatkowej symboliki. Problemem najciekawszym i najpiękniejszym jest problem jeden: w jaki sposób człowiek może obudzić w drugim człowieku poczucie wolności i jak z niej korzystać. Tak więc najgłębszym problemem wychowania jest nie to, w jaki sposób zapanować nad człowiekiem ale w jaki sposób obudzić w nim człowieczeństwo. A człowieczeństwem tym jest wolność i odpowiedzialność. Filozof Franz Rosenzweig znajduje piękną odpowiedź, mówi tak: są pewne wartości, Które przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez pieśni, i między innymi do takich wartości należy wolność. Ks. Józef Tischner w  swoim artykule TAK SIĘ TOCZY MOJA MYŚL dodaje, że wolność musi być wyśpiewana i wyśpiewana wolność przenosi się z człowieka na człowieka. Z tego śpiewu winna rodzić się odpowiedzialność bo tylko ona nadaje sens wolności człowieka.”

W trakcie spotkanie odczytano także wyniki klasyfikacji poszczególnych klas a uczniowie, którzy osiągnęli średnią 4,75 otrzymali wyróżnienia i nagrody. Tradycyjnie każdy uczeń wyróżniony honorowany jest srebrną odznaką szkoły. Uczeń z najwyższą średnią otrzymuje złotą odznakę szkoły i tytuł PRIMUS INTER PARES. Prymusem w roku szkolnym 2021/2022 został Hubert Olszewski.

Kończąc spotkanie dyrektor szkoły Paweł Darul  pogratulował uczniom i ich rodzicom osiągniętych wyników oraz złożył młodzieży następujące życzenia: „Pozwólcie, że złożę Wam w tym miejscu życzenia ale będą one przesłaniem na drogę, która przed Wami.  Po pierwsze pamiętajcie że w życiu warto być i tego wam życzymy. Po drugie warto w życiu mieć – mieć przy sobie ludzi oddanych, niech zatem tacy właśnie ludzie towarzyszą waszym wyborom. Po trzecie warto w życiu być autentycznie sobą. Kto jest sobą jest rzetelny i nie ulega chwili. Po czwarte warto i należy w życiu szanować Tych, których macie u swego boku. To oczywiście wasi rodzice, którzy na pewno od was wymagają ale kto wymaga ten i kocha. Po piąte: wszyscy życzymy Wam powodzenia na majowe dni”.

Lista uczniów wyróżnionych:

Olszewski Hubert