„Krzyżacy” w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu

W dniu 10 stycznia 20117 roku uczniowie klas I prawniczej i II politechnicznej I  Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyli w spektaklu pt.: „KRZYŻACY”w Teatrze Willama Horzycy w Toruniu. Warto podkreślić, że to już kolejny wyjazd w ramach szeroko rozumianej edukacji teatralnej. Był on okazją do konfrontacji fabuły sienkiewiczowskich „Krzyżaków” z wizją reżysera Michała Kotańskiego.

Krótka charakterystyka występujących postaci, znanych wszystkim to: Zbyszko z Bogdańca śmiały, prędki do rycerskiego czynu i do miłowania skory oraz piękne Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic. W uproszczeniu „Krzyżacy” to romantyczna historia z wielką bitwą w tle, ku pokrzepieniu serc napisana. Ale czy tylko?

Co znaczy Sienkiewicz dziś, równo 100 lat po śmierci, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic? U Sienkiewicza poznajemy nasze wady w chwilach narodowej wielkości. Szkopuł w tym, że te same wady w innych momentach naszej historii przyczyniały się do naszego upadku. Zanim potężni sąsiedzi podzielili nasze państwo między siebie, my sami osłabiliśmy się na tyle, że mogliśmy na to jedynie bezczynnie patrzeć. Warto o tym pamiętać, obcując z Sienkiewiczem i jego bohaterami, którzy „nierzadko pierwej czynią, potem zasię myślą, pierwej biją, potem dopiero patrzą, kogo usiekli”…

Hanna Wittstok w swoim felietonie w Gazecie Pomorskiej stwierdza  że: „ Choć spektakl niesie nas do prostego z pozoru finału, to nie znajdujemy w nim ukojenia… Ostatnia scena brzmi jak memento, jak ostrzeżenie byśmy jednak nie modlili się do dobrego Boga o wojnę. Jest uderzeniem w policzek na otrzeźwienie.”