KURS NA HORN PO RAZ TRZECI W NAKIELSKIM LO

Uczniowie I LO im. B. Krzywoustego w Nakle już po raz trzeci uczestniczą w projekcie pn. „Kurs na Horn”. Celem organizowanego przez Bractwo Kaphornowców, Urząd Marszałkowski w Toruniu i Starostwo Powiatowe w Nakle jest promocja polskiego żeglarstwa morskiego oraz zachęcenie młodzieży do poznawania pięknej historii ludzi morza.

Wzorem roku ubiegłego test wiedzy poprzedził wykład, który odbył się w auli nakielskiego liceum dnia 13 kwietnia 2018 roku. Zgromadzonych uczniów i gości przywitał opiekun Szkolnego Koła Żeglarskiego, Marcin Kuliński a spotkanie z młodzieżą poprowadzili Cezary Bartosiewicz – Grotmaszt Bractwa Kaphornowców oraz siostra z Bractwa, dziennikarka, pisarka, żeglarka – Mira Urbaniak.

Przylądek Horn dla każdego żeglarza jest jego życiowym marzeniem, czasami bardzo długo oczekiwanym na spełnienie. Jest w nim ukryta magia i siła przyciągająca od wieków wiele pokoleń żeglarzy. Tragicznie i złowieszczo brzmią statystyki obrazujące liczby zatopionych i zaginionych bez śladu w pobliżu Hornu statków i jachtów, które spoczęły wraz ze swoimi załogami na dnie oceanu. A jednak, nie zważając na to, ciągle wspinamy się na ten nasz żeglarski Mt Everest.

Uświadamiając sobie wyżyny żeglarstwa podczas przejścia przez Horn młodzież z podziwem słuchała żeglarzy, którym jak sami podkreślają „Horn pozwolił się opłynąć”. Swoimi opowieściami o Bractwie Kaphornowców, historii żeglarstwa  i Przylądku Horn Mira Urbaniak wprowadziła w auli prawdziwie morski klimat.

Słowa podziękowania do Żeglarzy skierował Wice Starosta Nakielski Andrzej Kinderman, dzięki któremu projekt „Kurs na Horn” dotarł do młodzieży szkolnej powiatu nakielskiego.

Dnia 25 kwietnia 2018 roku prawie 50 uczniów przystąpiło do testu wiedzy programu Kurs na Horn. Tematyka sprawdzianu obejmowała podstawy historii morskiego żeglarstwa w Polsce, zasłużonych żeglarzy, Bractwa Kaphornowców oraz wiedzę o Przylądku Nieprzejednanym.

Główną nagrodą dla czterech uczniów biorących udział w konkursie, jest rejs po Morzu Bałtyckim, który odbędzie się w dniach 21-22 maja. Bezpłatny udział uczniów w żeglarskiej przygodzie jest pierwszym etapem do kolejnych zmagań w „walce” o opłynięcie Hornu. Młodzież uczestnicząca w rejsie będzie miała za zadanie przygotować prezentację, która weźmie udział w dalszym etapie konkursu.

Najlepiej konkurs napisali następujący uczniowie I LO im. B Krzywoustego w Nakle nad Notecią:

Karolina Nowak, Beata Witkowska, Weronika Płaczek i Zuzanna Franczak. Na liście rezerwowej jest Anna Mączkowska.

Gratulujemy i życzymy młodym adeptom żeglarstwa stopy wody pod kilem.

MK