Laureaci Konkursu Katyńskiego z Krzywoustego

Uczniowie klasy I pol: Aleksandra Kaczmarek, Wiktoria Szpyra, Jacek Sobierajski i Wiktor Kubalewski zostali laureatami IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Katyńskiego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Ich zadaniem było opracowanie karty z albumu w wersji elektronicznej poświęconej sylwetce ofiary zbrodni katyńskiej.

Jacek i Wiktor przygotowali pracę o Franciszku Koronie ur. w Białobrzegach w 1905 r. Korona pracował w Polskim Monopolu Tytoniowym. Angażował się w działalność społeczną. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 r. Został internowany ze swoim pułkiem pod Tarnopolem i trafił do obozu w Kozielsku. Zginął w Katyniu w 1940 r.

Ola i Wiktora stworzyły pracę o Józefie Szyfterze ur. w Stęszewie pod Poznaniem w 1893 r. Był on uczestnikiem powstania wielkopolskiego i wojny bolszewickiej. W okresie międzywojennym był komendantem Portu Lotniczego na Ławicy w Poznaniu. Na początku II wojny światowej trafił do Kozielska i zginął w Katyniu.

Informacje o bohaterach nagrodzonych prac pochodzą od rodzin ofiar. Cenne pamiątki o Józefie Szyfterze uzyskała Violetta Hejza od córki Sylwerii mieszkającej w Wągrowcu. Natomiast materiały o Franciszku Koronie udostępniła wnuczka Barbara Sękowska-Reinke, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu.

W Konkursie Katyńskim uczestniczyło z LO kilkunastu uczniów, którzy zebrali ciekawe informacje o wielu Polakach i w ten sposób próbowali zachować o nich pamięć.

Cieszymy się z kolejnego sukcesu w tym konkursie i gratulujemy laureatom!