Laureaci Wojewódzkiego Konkursu „Powstanie Wielkopolskie w moim regionie” z Krzywoustego

Marcelina Maciejewska z klasy II ag i Paweł Kowalski z klasy II mh I LO w Nakle zostali laureatami konkursu „Powstanie Wielkopolskie w moim regionie”.

Celem konkursu było zachowanie pamięci o zwycięskim powstaniu i poznanie historii własnego regionu. Zadaniem uczestników było wykonanie fotografii miejsca, obiektu, pomnika itp. związanego z powstaniem 1918 roku oraz dołączenie opisu tego miejsca.

21 lutego w Delegaturze IPN w Bydgoszczy odbył się finał konkursu, w którym wyłoniono zwycięzców. W gronie laureatów znaleźli się : Marcelina Maciejewska na II miejscu i Paweł Kowalski na III miejscu.

Marcelina przedstawiła prezentację o miejscach upamiętniających powstańców w Kcyni – pomniku ufundowanym przez mieszkańców miasta, tablicy na dworcu kolejowym i grobowcu na cmentarzu parafialnym, na którym widnieje tablica z nazwiskami powstańców.

Paweł natomiast zaprezentował historię obelisku przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku, który ufundowała lokalna społeczność, pielęgnując pamięć o powstańcach z regionu.

Jednym z członków komisji konkursowej był Rafał Cyms, wnuk kpt Pawła Cymsa, który pogratulował nagrodzonym i uczestnikom konkursu.

Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.