LEKCJA HISTORII POLSKIEGO ŻEGLARSTWA

Dnia 9 maja 2017 roku w sali gimnastycznej nakielskiego Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią odbyła się niecodzienna lekcja historii polskiego żeglarstwa. Po raz drugi nakielski „Krzywousty” bierze udział w projekcie Bractwa Kaphornowców pn. Kurs na Horn, który współfinansuje  Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

W ramach realizacji projektu Bractwo Kaphornowców czyli stowarzyszenie Polaków, którzy opłynęli przylądek Horn zaprosili nakielską młodzież na lekcję historii polskiego żeglarstwa morskiego. W tematykę Uczniów wprowadził Grotmaszt Bractwa Kaphornowców kpt. Cezary Bartosiewicz a wykład poprowadziła żeglarka, dziennikarka i pisarka Mira Urbaniak.

Uświadamiając sobie wyżyny żeglarstwa podczas przejścia przez Horn młodzież z podziwem słuchała żeglarzy, którym jak sami podkreślają „Horn pozwolił się opłynąć”. Swoimi opowieściami o Bractwie Kaphornowców, historii żeglarstwa  i Przylądku Horn w sali LO zapanował prawdziwie morski klimat. Wśród zasłużonych żeglarzy obecny był również członek załogi Jachtu Solanus Antoni Bigaj,  który w jednym rejsie opłynął  obie Ameryki.

Przylądek Horn dla każdego żeglarza jest jego życiowym marzeniem, czasami bardzo długo oczekiwanym na spełnienie. Jest w nim ukryta magia i siła przyciągająca od wieków wiele pokoleń żeglarzy. Tragicznie i złowieszczo brzmią statystyki obrazujące liczby zatopionych i zaginionych bez śladu w pobliżu Hornu statków i jachtów, które spoczęły wraz ze swoimi załogami na dnie oceanu. A jednak, nie zważając na to, ciągle wspinamy się na ten nasz żeglarski Mt Everest.

Głównym założeniem projektu Kurs na Horn jest przybliżenie historii polskiego żeglarstwa morskiego, jak również  zachęcenie młodzieży do zdobywania doświadczeń na morzu. Nagrodą dla najbardziej aktywnych uczniów będą rejsy po Morzu Bałtyckim z kapitanami, którzy w swym dorobku żeglarskim opłynęli Przylądek Nieprzejednany. Drugim etapem projektu będzie test wiedzy z historii polskiego żeglarstwa, który odbędzie się w przyszłym

W ubiegłym roku do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowała się Maja Senska, która w roku 2018 będzie brała udział w ostatnim etapie programu, którego stawką będzie uczestnictwo w rejsie przez Przylądek Horn.

 

Konferencję przygotowała młodzież z Szkolnego Koła Żeglarskiego I LO w Nakle, która realizuje projekt zajęć pozalekcyjnych Starostwa Powiatowego pn. ”VIII ŻEGLARSKA PRZYGODA – TRZYMAM KURS NA WIATR”. W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie wraz z opiekunem Marcinem Kulińskim przygotowują się do kolejnej żeglarskiej przygody na mazurach, która zaplanowana jest na początek czerwca.

Koło Żeglarskie I LO w Nakle

1 2 3 4 5 6 7 8 9