Międzynarodowy Dzień Mediacji

W środę 20.10.2021 r. moja klasa –  III prawnicza wraz z wychowawczynią Panią Profesor Katarzyną Łapińską udała się do Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia oraz Tygodnia Mediacji.

Na początku spotkania przywitał nas Prezes Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią – Sędzia Bartosz Łapiński. Następnie prowadzenie warsztatów rozpoczął Sędzia Radosław Trzeciak, który wyjaśnił, na czym polega mediacja, jakie są jej funkcje i cele oraz w jakich kategoriach spraw można z niej korzystać.

Drugą część spotkania poprowadziła Pani Monika Grzegorek – mediator i radca prawny. Opowiedziała o pracy mediatora  oraz przedstawiła kilka ważnych zasad dotyczących mediacji. Pani Mecenas wskazała korzyści, jakie daje ten rodzaj pozasądowego rozwiązywania sporów. Pani Mediator przedstawiła różne, a zarazem ciekawe przykłady mediacji pochodzące z jej własnej praktyki. Dzięki przygotowanym przez Radcę Prawnego Monikę Grzegorek kazusom, mogliśmy poczuć się jak mediatorzy, albowiem sami podjęliśmy próbę rozwiązania przedstawionych sytuacji.

Na koniec spotkania Pani Monika Grzegorek opowiedziała nam o swojej drodze zawodowej zarówno w kierunku radcy prawnego, jak i mediatora.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Prezesowi SR w Nakle, Pani asystent – Magdalenie Paprzyckiej za zorganizowanie nam Dnia Mediacji w Sądzie, a sędziemu Radosławowi Trzeciakowi oraz Pani Mediator Monice Grzegorek za poświęcony czas i bardzo ciekawe spotkanie, które niewątpliwe przyda się nam – przyszłym prawnikom.

Natalia Anioł

III prawnicza