W roku jubileuszowym 150-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Europejskim Dniu Języków wspominano międzynarodowe projekty anglojęzyczne zrealizowane od 1999 roku. Międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy obchodzone jest w całej Europie corocznie 26 września.
I Liceum Ogólnokształcące w Nakle prowadzi długoletnią współpracę międzynarodową ze szkołami europejskimi. Umożliwia tym samym młodzieży otwieranie się na Europę poszerzając jej horyzonty. Na przestrzeni lat zrealizowano liczne projekty w ramach europejskich programów takich jak Soctrates, Comenius, Lifelong Learning Programme oraz Erasmus plus zasilanych grantami, dzięki którym możliwe były m.in. wszelkie działania i aktywności związane z wyjazdami studyjnymi uczniów i nauczycieli do różnych krajów Unii Europejskiej.
Do 2009 roku zrealizowano cztery trzyletnie międzynarodowe projekty ze szkołami w Polsce, Austrii, Holandii i Czechach: European Magazine (1999-2002), Portal Internetowy Ideafactry4u i Biuletyn Wideospotkań (2002-2005), Europe Connected (2006-2009), Distinguishing Cultures Connect (2009-2012).
W kolejnych latach anglojęzyczne projekty wspierane przez Powiat Nakielski były realizowane we współpracy z partnerską szkołą PENTA Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis w Holandii i również wiązały się z wymianą młodzieży: „Let’s go” (2013), „Let’s go over the bridge” (2014), „Let’s Go Royal (2015), „Let’s Go Folk” (2016), „Let’s Go and Show Pride” (2017), „Let’s Go and Find Solutions” (2018), „Let’s Go Exploring (2019).
Po pandemii, która uniemożliwiła kontynuację wizyt w szkołach zagranicznych z powodzeniem wdrożono następny projekt ze środków unijnych w ramach programu Erasmus plus, które umożliwiły realizację projektu Attitude, Action, Achievement, Ambassadors (2021-2023) wspólnie ze szkołami w Hiszpanii, Holandii oraz Norwegii.
Na przestrzeni tych dwudziestu sześciu lat zrealizowano wiele nowatorskich tematów przewodnich w ramach wyżej opisanych projektów. Co najcenniejsze, młodzież współuczestniczących szkół poznawała historię i kulturę narodową swoich rówieśników z innej części Europy, a przede wszystkim nawiązywała niejednokrotnie długotrwałe przyjaźnie.
Anita Krzyżanowska
Świętujemy Jubileusz 150 – lecia LO – sadzimy drzewa
25 kwietnia 2026 roku przeżyliśmy coś więcej niż tylko sadzenie lasu. To było spotkanie pokoleń, ludzi związanych z I Liceum Ogólnokształcącym w Nakle nad Notecią — absolwentów, uczniów, rodziców i nauczycieli — którzy przyszli, by wspólnie zostawić po sobie ślad na kolejne dziesięciolecia.
Wśród nas byli także przedstawiciele służby leśnej, którzy czuwali nad całym wydarzeniem i dzielili się swoją wiedzą:
- Maciej Lehnarth – inżynier nadzoru,
- Michał Markowski – leśniczy Leśnictwa Kowalewo,
- Mateusz Bielecki – podleśniczy Leśnictwa Grzeczna Panna,
- Jakub Sokołowski – specjalista Służby Leśnej.
Pod osłoną wysokich modrzewi sadziliśmy buki — drzewa, które będą rosły długo po nas, przypominając o 150-letniej historii naszej szkoły i o tym jednym dniu, kiedy wszyscy zatrzymaliśmy się, by zrobić coś dobrego dla przyszłych pokoleń.
Spacer po lesie zamienił się w prawdziwą lekcję zachwytu nad naturą. Pan Jakub Sokołowski opowiadał o życiu lasu z taką pasją, że trudno było nie poczuć wdzięczności za to, że możemy być częścią tego świata — choćby przez chwilę.
A potem… było już tylko ciepło. Ognisko, rozmowy, śmiech, zapach ciepłego jedzenia i poczucie, że jesteśmy razem w czymś ważnym. Takie momenty zostają w pamięci na długo.
Z całego serca dziękujemy państwu Różniak, którzy wsparli naszą inicjatywę i sprawili, że to wydarzenie mogło mieć tak piękną oprawę.
To był dzień, który pokazał, że las można nie tylko sadzić — można go także przeżywać. I właśnie to zrobiliśmy.




























