I LO im. Bolesława Krzywoustego realizuje współpracę międzynarodową nie od dziś, a początki projektów w programach europejskich, takich jak Socrates–Comenius i Erasmus, sięgają końca lat 90-tych. Przez kolejne lata zrealizowano dziesiątki nowatorskich tematów przewodnich we współpracy z wieloma organizacjami i ciekawymi ludźmi gotowymi dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą z uczniami naszego liceum i ich rówieśnikami ze szkół europejskich.
Rok 2020 niespodziewanie postawił tamę naszym działaniom międzynarodowym. W marcu blisko 60 uczniów „Krzywoustego” miało wziąć udział w międzynarodowym tygodniu w PENTA Hellevoetsluis wraz z młodzieżą hiszpańską, duńską i niemiecką. Trwające kilka miesięcy przygotowania, ogromny entuzjazm i radość na nadchodzące wydarzenie największej grupy uczestników wymiany w historii szkoły zostały zniweczone przez ogłoszenie ogólnoświatowego lockdownu.
Mimo przeciwności związanych z pandemią Covid-19 „Krzywousty” kontynuuje współpracę w projektach anglojęzycznych ze szkołą partnerską w Holandii. Jest to już trzecia dekada wspólnych projektów z PENTA Jacob van Liesveldt Hellevoetsluis. Po kilku latach intensywnych spotkań w ramach wizyt studyjnych, sytuacja epidemiczna wymusiła powrót do realizacji projektów on-line. W tym roku szkolnym uczniowie obu szkół współpracują za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów, aby stworzyć vlogi kulinarne w trzech językach. Projekt „24Kitchen” realizowany jest przez klasę pierwszą angielsko-geograficzną pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego Anity Krzyżanowskiej. W swoich wideoblogach młodzież prezentuje wykonane przez siebie krok po kroku dania narodowe, przepisy w językach angielskim, polskim i holenderskim oraz fragmenty rozmów ze swoimi partnerami projektowymi na temat tych potraw.
Karolina Mróz, jedna z uczennic realizujących projekt, tak opisuje to doświadczenie „Ten projekt pokazał nam, że mimo dzielącej nas odległości wszyscy możemy nawiązywać nowe przyjaźnie i stawać się bardziej otwartymi na to, co nowe i nieznane. Doświadczenie jakie zdobyliśmy komunikując się w obcym języku było dla nas cennym drogowskazem na kolejne kroki nauki. Zrozumieliśmy, że rozmawiając z innymi rozwijamy się i zdobywamy mądrość, która jest nieodzownym elementem naszej przyszłości i dorosłości, w którą nieubłagalnie wkraczamy.”
Mając na uwadze wartość współpracy międzynarodowej w rozwoju młodego człowieka dorastającego w zjednoczonej Europie planujemy już nowe działania projektowe na kolejne lata razem z PENTA Jacob van Liesveldt Hellevoetsluis. Jesteśmy głęboko przekonani, iż będzie nam dane wkrótce świętować 25lecie działań w projektach polsko-holenderskich.
Tekst: Anita Krzyżanowska, koordynator współpracy z PENTA Jacob van Liesveldt