„Nakielanie” z Krzywoustego w projekcie CREDO

W dniach 19.09 – 21.09.2019r. w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie odbyło się CREDO WORKSHOP 2019, czyli podsumowanie rocznej działalności „Łowców Cząstek” w ramach projektu CREDO.

„CREDO, czyli Skrajnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego – projekt naukowy zainicjowany w sierpniu 2016 przez polskich naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, którego celem jest m.in. poszukiwanie ciemnej materii oraz badanie natury czasoprzestrzeni.” – Za Wikipedia.pl.

Uczniowie klas II politechnicznej i klasy II politechniczno-angielskiej ubiegłoroczni czyli obecnie klas III z LO zorganizowani pod wspólną nazwą Nakielanie przyłączyli się do pierwszego naukowego projektu poszukiwanie cząstek promieniowanie kosmicznego gdzie jako detektory były użyte matryce aparatów fotograficznych w smart fonach. Pobierając odpowiednią aplikację – Credo Detektor – oraz spełniając określone warunki pomiarowe, można rejestrować ślady promieniowania, które następnie trafia na serwer w Krakowie tworząc bazę danych do badań. Istotą jest aby zebrać jak największą ilość danych w okresie całego roku. Łącznie nasza grupa uzyskała potwierdzonych trafień po odfiltrowaniu zakłóceń i wyeliminowaniu promieniowania z innych źródeł niż przestrzeń kosmiczna 1070 cząstek. W projekcie wzięło udział 60 grup z Polski. Więcej informacji na stronie https://credo.science Wkrótce ruszy druga edycja „Łowców cząstek” w której także mamy zamiar jako szkoła uczestniczyć.

Zygmunt Korkosz