NASZE DOLCE VITA NA ITALSKICH SZLAKACH

„ Każdy cywilizowany człowiek ma dwie ojczyzny – własną i Włochy” – o słuszności tych słów Henryka Sienkiewicza mogli przekonać się uczniowie Krzywoustego, którzy wraz z nauczycielami – Violettą Hejzą, Kornelią Kwadrans – Giminską i Pawłem Darulem – uczestniczyli od 4. – 10.06. w wyprawie do słonecznej Italii.

Zwiedzanie tego pięknego kraju rozpoczęliśmy od niezwykłego miasta na wodzie. Dopływając do Wenecji VAPORETTO, mieliśmy okazję już z perspektywy podziwiać jej malowniczą panoramę. Po wyjściu na ląd olśnił nas koronkowy niemal Pałac Dożów, elegancki Plac Św. Marka, włoska i zarazem bizantyjska Bazylika San Marco, imponująca bogactwem mozaikowych zdobień.  Spacerując po wąskich weneckich uliczkach, poprzecinanych licznymi kanałami, chłonęliśmy niezwykłą atmosferę tego niepowtarzalnego miasta, pełnego wspaniałych pałaców, gondoli, galerii sztuki i słynnego szkła z Murano.

Malownicze toskańskie krajobrazy pełne strzelistych cyprysów, rozłożystych pinii, łagodnych wzgórz obsadzonych winnicami, doprowadziły nas do Florencji – perły i kolebki włoskiego renesansu. Zadziwiająca swym rozmachem i pięknem katedra Santa Maria del Fiore, sąsiadująca z nią smukła kampanila Giotta i  klasyczne baptysterium to  kompleks architektoniczny będący wizytówką tego miasta. Wędrowaliśmy śladami Dantego, podziwialiśmy monumentalną rzeźbę Dawida, słynny most złotników i precjoza, będące ich dziełem, by na zakończenie pełnego wrażeń zwiedzania utrwalić swoją wizję Florencji dzięki jej imponującej panoramie oglądanej z Placu Michała Anioła – artysty, który na trwałe wpisał się dzięki swym genialnym dziełom w historię nie tylko tego miasta.

Tego dnia mieliśmy jeszcze okazję obejrzeć letnią rezydencję papieży w Castel Gandolfo – miasteczku malowniczo usytuowanym na kraterze wygasłego wulkanu nad jeziorem Albano.

A ponieważ „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, więc i my dotarliśmy do Wiecznego Miasta. Dzień rozpoczęliśmy od audiencji papieskiej na Placu Św. Piotra i odwiedzenia grobu św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej, by następnie pełni duchowych wrażeń wyruszyć na spotkanie z Rzymem antycznym i barokowym. To imponujące miasto zachwyca ogromem zabytków, wspaniałych kościołów i bogatych pałaców.  Olśniewająca Fontanna di Trevi, słynne Schody Hiszpańskie, dostojny Plac Navona, Coloseum, Forum Romanum – to widoki, które na pewno pozostaną w nas na zawsze.

Ostatni dzień naszej włoskiej wyprawy to Asyż – urocze miasto św. Franciszka i Rimini – słynna miejscowość wypoczynkowa, w której mieliśmy okazję zażyć pierwszej w tym roku morskiej kąpieli.

Wróciliśmy do Nakła pełni wrażeń i zachwytu, z przeświadczeniem, że rozpoczęliśmy dopiero swoją życiową włoską przygodę, bowiem, jak słusznie zauważyła Anna Achmatowa, „Włochy to sen, który wraca do końca życia”.