Olimpiada z ZUS w Krzywoustym

Już kolejny rok pod rząd w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości został zrealizowany projekt zaproponowany przez ZUS „Lekcje z ZUS”. Zwieńczeniem tych zajęć była Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, która odbyła się z 28 listopada 2023 roku. Wzięło w niej udział 87 uczniów klas trzecich.

Projekt z ZUS obejmował cykl zajęć o tematyce związanej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Każdy uczeń otrzymał zeszyt ćwiczeń i mógł zobaczyć ciekawe filmy i prezentacje związane z tematem. Lekcja pierwsza „Świadomy zawsze ubezpieczony” – przedstawiała cele ubezpieczeń społecznych, historie ubezpieczeń i zadania ZUS. Lekcja druga „Co Ci się należy, kiedy płacisz składki” przybliżyła system ubezpieczeń społecznych, pracę zarobkową, ubezpieczenia, świadczenie z ubezpieczenia chorobowego oraz świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Trzecia lekcja natomiast przybliżyła uczniom tematykę rent i emerytur, a dokładniej świadczenia z ubezpieczeń rentowych i emerytalnych. Z kolei czwartą lekcję z ZUS „E-ZUS, czyli firma pod ręką” przeprowadziła pani Joanne Karsznie – koordynatorka ds. komunikacji społecznej i edukacji w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.

Celem spotkania było poszerzenie świadomości uczniów z zakresu wiedzy o ZUS, np. jak przebiega proces rejestracji firmy, jak wygląda zgłoszenie do ubezpieczeń, jakie są ulgi w płaceniu składek, jak należy rozliczać się z ZUS? Zagadnienia te zapewne były przydatne na Olimpiadzie ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, która składała się z 20 pytań zamkniętych i trwała 30 minut. Już niebawem będą znane wyniki. Trzymamy kciuki.

Magdalena Dec