Paweł Hejza zakwalifikowany do eliminacji okręgowych 48 Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Paweł Hejza, uczeń klasy III prawnicznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, przystąpił na początku roku szkolnego 2017/18 do 48 Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Przez kilka miesięcy samodzielnie przygotowywał rozprawkę olimpijską na jeden z tematów tegorocznej edycji OLiJP. Paweł wybrał temat: Życie od kuchni. Znaczenie i funkcje kulinariów w literaturze polskiej (i obcej) XIX i XX wieku. Zapytany o przyczyny swojej decyzji wyjaśnił: „Temat, który wybrałem, jest dla mnie szczególnie interesujący, ponieważ gotowanie jest moją pasją i ulubionym sposobem na sprawianie przyjemności najbliższym. Chciałem spojrzeć na powszechnie znane utwory literackie od nieco innej strony i przyjrzeć się temu, co jedzą i piją bohaterowie takich dzieł jak Pan Tadeusz czy Przedwiośnie. Połączenie kulinariów i literatury wydało mi się niebanalne i wyjątkowo atrakcyjne”. Praca Pawła z bardzo dobrymi recenzjami z zawodów szkolnych została w grudniu skierowana do zawodów II stopnia OLiJP. W styczniu Komitet Okręgowy Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zakwalifikował Pawła Hejzę do eliminacji okręgowych, informując, że praca Pawła uzyskała wysoką liczbę punktów.

Eliminacje pisemne 48 Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odbędą się 17 lutego 2018 roku w gmachu Wydziału Humanistycznego UKW w Bydgoszczy.

Eliminacje będą polegały na napisaniu testu z nauki o języku oraz pracy na temat literatury. Pawłowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!