Pielgrzymka Maturzystów do Częstochowy 20.10.2017 r.

Już od wielu lat, zgodnie z tradycją, maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią udają się do Częstochowy, aby tam w modlitwie prosić Matkę Bożą o opiekę, wsparcie duchowe i intelektualne przed, a także podczas swojego pierwszego, a zarazem najważniejszego egzaminu w życiu.

Tak też stało się w tym roku, dnia 20 października uczniowie klas trzecich wraz z organizatorem wyjazdu ks. Robertem Lewandowskim oraz z opiekunami Adelą Koc, Wiesławą Łojek, Marią Łuką i Andrzejem Otto wyruszyli do Sanktuarium w Częstochowie.

Pielgrzymka zaczęła się o północy, przed szkołą na wszystkich czekały dwa autokary, którymi licealiści dotarli na miejsce o 5:30. Następnie ks. Robert zaprowadził uczniów na odsłonięcie Wizerunku Matki Bożej i zaprosił na wspólną modlitwę. Po uroczystym rozpoczęciu pielgrzymki trzecioklasiści, zmęczeni całonocną podróżą, udali się na śniadanie do Domu Pielgrzyma, znajdującego się tuż obok klasztoru. Kolejnym bardzo istotnym punktem wycieczki była msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu o 9:30, przed nią każdy uczestnik wyjazdu mógł wyspowiadać się w Kaplicy Spowiedzi Świętej. Podczas mszy ks. Robert zwrócił uwagę na miejsce, do którego pielgrzymi tak często przybywają z różnymi troskami czy podziękowaniami; podkreślił jak ważny w życiu młodego człowieka jest ostatni rok szkoły średniej, gdyż to właśnie po maturze będą ważyły się dalsze losy uczniów; poprosił również, by podczas ciężkiej i wytężonej pracy nie zapominali o rozmowie z Bogiem i Matką Bożą, ponieważ Oni czuwają nad każdym z nas, a także dodają nam siły w walce z trudnościami. O godzinie 10:30 wszyscy udali się na różaniec do Kaplicy Różańcowej, zaś o 11:30 rozpoczęło się wspólne zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem. Najpierw maturzyści mieli okazje zobaczyć Bazylikę, następnie przejść Drogę Krzyżową w parku klasztornym, który otacza Sanktuarium, zwiedzić Skarbiec, Bastion św. Rocha, Salę Rycerską i Muzeum 600-lecia. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiła statua błogosławionego Jana Pawła II. Na końcu wycieczki pielgrzymi udali się na obiad. Koło godziny 15:00 wyruszyli w drogę powrotną do Nakła.

Wyjazd skłonił każdego, przede wszystkim uczniów, do refleksji nad sobą czy swoim dalszym życiem. Trzecioklasistom pozwolił nie tylko poznać historię tego niezwykłego miejsca – Sanktuarium w Częstochowie, ale też stał się doskonałym początkiem przygotowań do matury.

ks. Robert Lewandowski