Pierwsze spotkanie uczestników projektu „Attitudes, Action, Achievement, Ambassadors” w Hiszpanii dobiegło końca

I LO im. Bolesława Krzywoustego realizuje europejski projekt w ramach programu Erasmus plus. Tym samym, nakielskie liceum przywraca swoim uczniom możliwość uczestniczenia w projektach międzynarodowych po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Po miesiącach przygotowań grupa uczniów klasy 3 AG wzięła udział w wyjeździe do Hiszpanii pod opieką nauczycielek języka angielskiego, Anity Krzyżanowskiej i Lucyny Majcher. W niedzielę 11 grudnia 2022 przybyli do miasta Gijon, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu ze szkół w Hiszpanii, Norwegii, Holandii i Polski. Gospodarzem spotkania w dniach 12-16 grudnia była szkoła Colegio de la Inmaculada Conception w Gijon.

Koordynatorzy projektu współpracują nad jego realizacją już od ponad roku spotykając się regularnie online. Głównym założeniem jest analiza wpływu pandemii Covid-19 na sytuację edukacyjną w poszczególnych szkołach realizujących projekt, a w szczególności analiza trudności dotykających uczniów, rodziców i nauczycieli oraz znalezienie rozwiązań tych problemów. W pierwszym dniu pobytu w szkole hiszpańskiej odbyło się tzw. spotkanie środowiskowe z udziałem przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców, podczas którego prowadzono dyskusję na temat wyzwań, którym uczestnicy musieli stawiać czoła w trakcie oraz po okresie nauczania zdalnego. W kolejnych dniach uczniowie wspólnie wypracowywali sposoby na rozwiązanie tych problemów i możliwości wdrożenia tych rozwiązań w życie. Międzynarodowy zespół w konkursie wyłonił też logo całego projektu. Najlepszą grafiką okazała się ta wykonana przez Karolinę Mróz z nakielskiego „Krzywoustego.”

Oprócz pracy nad zadaniami projektowymi uczniowie poznali historię oraz obiekt szkoły hiszpańskiej, której charakter jest wyjątkowy z uwagi na to, że jest to szkoła jezuicka sięgająca swoich początków do 1890r. Uczestnicy projektu wzięli udział w nietypowej dla naszych szkół uroczystości szkolnej o charakterze ściśle religijnym. Zostali również zaskoczeni spotkaniem z przedszkolakami, podczas którego opowiadali dzieciom o tradycjach bożonarodzeniowych w swoich krajach. Ponadto, uczniowie Colegio Inmaculada zaprosili przybyłych gości do obejrzenia imponujących szopek noworocznych wykonanych przez uczniów tej szkoły i ich rodziców. Międzynarodowy zespół projektowy został też oficjalnie przyjęty przez burmistrza w reprezentacyjnej sali Urzędu Miasta Gijon, a następnie wszyscy zwiedzili miasto. Młodzież i ich opiekunowie uczestniczyli również w wycieczcie krajoznawczej w góry do malowniczo położonych jezior Covadonga. Popołudniami uczniowie szkół współuczestniczących integrowali się spędzając wspólnie czas i poznając zwyczaje rodzin hiszpańskich, które gościły ich w swoich domach.

Delegacja „Krzywoustego” wróciła do Nakła pełna niesamowitych wrażeń oraz wspomnień. Kolejni uczniowie będą wkrótce ambasadorami programu Erasmus plus w następnych spotkaniach projektu „Attitudes, Action, Achievement, Ambassadors.” W 2023 roku odbędą się one w Holandii, Norwegii oraz w Polsce – w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Tekst: Anita Krzyżanowska – koordynator projektu „Attitudes, Action, Achievement, Ambassadors.”