Premierowy pokaz polsko-holenderskiego filmu „Let’s Go and Show Pride”

Kolejny projekt polsko-holenderski I LO im. Bolesława Krzywoustego dobiegł końca. Jego uczestnicy spotkali się jednak ponownie. Młodzież szkoły partnerskiej PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis odwiedziła Nakło po raz drugi w tym roku.

W poniedziałek 13 listopada na Przystani Nakielskiej odbył się premierowy pokaz filmu podsumowujący wspólne działania oraz wizyty studyjne zrealizowane w obu szkołach od marca tego roku. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu wraz z koordynatorami oraz zaproszeni goście: rodzice uczniów biorących udział w projekcie, Starosta Nakielski Tomasz Miłowski, Wicestarosta Nakielski Andrzej Kinderman oraz dyrektor I LO Paweł Darul. Całości przyglądali się również uczniowie młodszych roczników Krzywoustego oraz redakcja Radia Nakła. Holenderska premiera filmu odbyła się w miniony czwartek w Hellevoetsluis i miała bardzo podobny charakter.

Tegoroczny projekt, zrealizowany w osiemnastym roku współpracy szkół, miał na celu kształtowanie poczucia dumy, szacunku i tolerancji w 5 sferach: osobistej, szkolnej, lokalnej, narodowej oraz europejskiej. Uczniowie obu szkół opracowali materiał cyfrowy dotyczący tych obszarów oraz materiał filmowy zarejestrowany w czasie wizyt studyjnych. Autorami muzyki do filmu, która powstała m.in. w studio muzycznym Pana Jacka Urbańskiego, również są uczestnicy projektu. Całość została umieszczona na DVD, a film jest już dostępny w Internecie

https://www.youtube.com/watch?v=n2wVbtiWWc4.

Poniedziałkowe spotkanie było znakomitą okazją do wspomnień, jak i do zacieśniania pięknych przyjaźni zawiązanych między polską i holenderską młodzieżą obu szkół partnerskich. Ich nauczyciele realizujący projekt Jan Simon van der Linde, Anita Krzyżanowska, Lucyna Majcher, Andrzej Otto współpracują w projektach międzynarodowych od kilkunastu lat. Obecnie pracują już nad przyszłorocznym projektem, którego hasłem przewodnim będzie „Let’s Go and Find a Solution”.

Realizacja tegorocznego projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu rodziców uczestników projektu oraz instytucji i firm: PENTA college w Hellevoetsluis, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle, Powiat Nakielski, HSF Logistics oraz  B&B Landleven.

 

Tekst: Anita Krzyżanowska