Relacja z wyjątkowego spotkania z wnuczką katyńczyka

Uczniowie I LO od 12 lat angażują się w upamiętnienie Polaków, którzy zginęli w wyniku zbrodni katyńskiej w 1940 roku. Aktualnie w ramach ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” przygotowują pod kierunkiem Pani Violetty Hejzy kilkanaście prac poświęconych katyńczykom. Na wstępnym etapie gromadzą pamiątki, zdjęcia, informacje z różnych, dostępnych źródeł. Docierają do członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. W oparciu o zebrane materiały powstaje praca w postaci karty z albumu o wybranym bohaterze. Niezwykłym zaangażowaniem wykazała się Marcelina Maciejewska z klasy I ang-geogr , która nawiązała kontakt z Panią Bogumiłą Klemp – Dyczek, wnuczką porucznika Franciszka Klemp. W taki sposób relacjonuje spotkanie :

„Do wnuczki Franciszka Klemp dotarłam przez Toruńską Rodzinę Katyńską, której członkami byli jego trzej synowie Andrzej, Marian i Zdzisław, a obecnie Pani Bogumiła. Bardzo zainteresował ją konkurs i to, że zamierzam opisać jej dziadka. Przyjęła mnie bardzo serdecznie. Pięknie opowiadała o Franciszku Klemp, przedstawiając ciekawostki z jego lat młodości i dorosłości, o latach szkolnych oraz jego żonie i synach. Mówiła również o ciężkich czasach wojennych i trudnych decyzjach. Mimo że Pani Bogumiła nie znała swojego dziadka, to sposób w jaki jej rodzina pielęgnowała pamięć o nim pozwolił jej jako małej dziewczynce nawiązać nierozerwalną i trwającą do dzisiaj więź. W trakcie spotkania pokazała wiele zdjęć, jego wiersze i różne inne pamiątki. Sama zamierza wydać książkę o dziadku. Spotkanie z Panią Bogumiłą było niezwykłe. Sposób w jaki wypowiadała się o swoim dziadku i rodzinie sprawił, że trzygodzinna rozmowa wydała się krótką chwilą. Dzięki zainteresowaniu się historią porucznika Franciszka Klemp miałam możliwość poznać serdeczną, otwartą i nieprzeciętną osobę Panią Bogumiłę Klemp-Dyczek”.