Śmierć, pochówek, upiory, wampiry, duchy… Lekcja kl. II matematyczno-informatycznej w Muzeum Ziemi Krajeńskiej

28 października klasa II mi wraz z wychowawcą wybrała się na lekcję do muzeum. Tematyka nawiązywała do zbliżającego się Dnia Zadusznego.

Zwiedzanie wystawy „Ceremonie pogrzebowe” oraz pasjonująca opowieść pani Anny Sergott pozwoliły młodzieży poznać zwyczaje pogrzebowe i nastawienie do śmierci od średniowiecza po XX wiek. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali eksponaty i chłonęli informacje przekazywane przez panią kustosz, która przedstawiła najdawniejsze zwyczaje i wierzenia słowiańskie związane ze śmiercią. Zwiedzający z zapartym tchem słuchali opowieści m.in. o pochówkach wampirycznych, o strzygach, upiorach i duchach, o wypieraniu kultury słowiańskiej przez chrześcijaństwo.

Na koniec pobytu u muzeum młodzież miała okazję zadać pytania i porozmawiać z panią kustosz. Spotkanie było dla uczniów i wychowawcy niezwykle ciekawe i bardzo wartościowe pod względem edukacyjnym.

Ilona Świder