Spitsbergen – Kraina białych niedźwiedzi czy Ostrych Gór?

Ośnieżone góry, fiordy, lodowce, dni i noce polarne na wyspie, której już sama nazwa brzmi jak sen…, a do tego tylko plus 9 stopni Celsjusza latem… Czy to wszystko było ich wielkim marzeniem? Chyba tak, bo marzenia są po to, aby je realizować.
Zacznijmy jednak od początku. 7 listopada nasz „polarnik” Piotr Damski wraz z koleżanką Jessicą Jonasson był gościem Szkolnego Koła Turystycznego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Nakle nad Notecią. Nasi goście opowiadali o swojej pracy na Spitsbergenie, jego historii, klimacie, wyprawie do wnętrza lodowca i oczywiście o białych niedźwiedziach. Piękne i zarazem ciekawe zdjęcia uzupełniały prelekcję gości.
Uczniowie „Krzywoustego” Jędrzej Berndt i Mikołaj Nowaczewski przygotowali również prezentację o Svalbardzie, która przybliżyła słuchaczom położenie geograficzne tego archipelagu.
Jednak wszyscy byli pod wielkim wrażeniem, że dwoje odważnych młodych ludzi podjęło pracę w dalekim, północnym świecie, gdzie wydawałoby się, że tam ziemia jest jedną z najmniej gościnnych miejsc na Ziemi, gdzie latem jest jasno i zimno, gdzie nie ma ani jednego drzewka, gdzie królem jest biały niedźwiedź polarny…Spitsbergen znaczy spiczaste góry. To jedna z wysp (największa) w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym. Leży on ok. 640 km na północ od stałego lądu Norwegii i ok.1300 km od bieguna północnego.
Dzisiejszy prelegent to absolwent „Krzywoustego”, który wraz z koleżanką jeszcze dzisiaj chce wrócić na Spitsbergen. Ciągnie go tam bardziej niż gdzieś indziej…, a te niezwykłe marzenia zdradził nam szczerze i z uśmiechem na koniec spotkania. Bo po to one są, żeby je realizować! Panie Piotrze! Pięknie dziękujemy za tę ciekawą prelekcję. Twój świetny i zwięzły komentarz do zdjęć z wyprawy przyczyniły się do tego, że poznaliśmy bliżej Spitsbergen, i że być może jeszcze dzisiaj komuś z nas zaświtała w głowie iskierka pomysłu: a może by jednak tam kiedyś pojechać, zobaczyć i coś oryginalnego przeżyć?
Specjalnym gościem prelekcji był wicestarosta Pan Andrzej Kinderman, nauczyciel geografii Pana Piotra oraz Dyrektor Szkoły Pan Paweł Darul. W spotkaniu uczestniczyli również opiekunowie Koła Turystycznego: Hanna Pietrucin, Róża Wencel, Janusz Damski