Spotkanie z podróżnikiem Michałem Worochem

4 października w sali gimnastycznej nakielskiego ogólniaka w ramach cyklu „Zdarzyło się…” odbyło się  niezwykłe spotkanie z człowiekiem, który pomimo swej niepełnosprawności, dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Pani wicedyrektor Justyna Michalska powitała i przedstawiła zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III oraz II agA i IV mh.

Michał Woroch – podróżnik, fotograf, laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów, jest ambasadorem kampanii społecznej „Z dobrą energią możesz więcej” , prowadzonej przez Fundację PVE Dobra Energia. Do udziału w projekcie I LO zaprosili obecni podczas spotkania przedstawiciele Fundacji, Państwo Agata i Michał Czajkowscy (absolwenci naszego liceum).

Pan Michał podczas trwającego dwie godziny spotkania opowiedział o kolejnych podróżniczych projektach, przygotowaniach z tym związanych, ciekawostkach, ale także trudach wynikających z niepełnosprawności. Licealiści poznali także umiejętności konstruktorskie prelegenta. Na potrzeby swych kolejnych wypraw sam projektował pojazdy, które dostosowane były do jego niepełnosprawności, ułatwić miały nie tylko przemieszczanie się, ale także podziwianie tego, co z wysokości wózka inwalidzkiego byłoby niemożliwe. Stąd na dachu samochodu pojawił się taras, na który pan Michał wjeżdżał specjalnie skonstruowaną windą. Pełną emocji opowieść podróżnika wzbogacały filmiki i zdjęcia. Warto również dodać, że relacje i zdjęcia z podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie, między innymi w takich tytułach jak: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format. Pan Michał jest również wydawcą i autorem książki Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę.

Młodzież z zainteresowaniem i w ogromnym skupieniu wysłuchała opowieści  Michała Worocha. Była to niewątpliwie cenna lekcja dla młodych ludzi, często zmagających się z różnymi życiowymi problemami, stojącymi w obliczu ważnych wyborów. Spotkanie przybliżyło kulturę innych krajów, ale także zwiększyło wiarę we własne możliwości i stało się motywacją do działania.

Na zakończenie uczniowie gromkimi brawami a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w następujących słowach podziękowali podróżnikowi i  organizatorom spotkania za przybycie do I LO:

Składamy wyrazy wdzięczności za nieoceniony wkład w realizację spotkania „Zdarzyło się …” realizowanego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi .

Dziękujemy za popularyzowanie nauki,  za  wspólne eksperymentowanie i dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, stworzenie przestrzeni, w której rodzą się nowe pomysły, za kształtowanie  obszarów sprzyjających zaangażowaniu młodych odbiorców i pełną entuzjazmu podróż po fascynującym świecie przygód.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią .