Święto KONSTYTUCJI 3 MAJA w Krzywoustym

27 kwietnia 2023 roku w auli naszej szkoły odbyła się uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Na początku, zgodnie z wymaganym ceremoniałem, wprowadzono sztandar szkoły i wspólnie odśpiewano hymn Polski. Uczniowie klasy 3 biologiczno-chemicznej przygotowali krótką lekcję historii „na wesoło” poświęconą 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Postępowa Konstytucja z 1791 r. była pierwszym takim dokumentem w Europie, a drugim na świecie. Miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.

W trakcie przedstawienia jako tło wykorzystano obraz Jana Matejki, przedstawiający ludzi idących do katedry św. Jana w Warszawie, zatytułowany „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Licealiści zaprezentowali najważniejsze fragmenty tego ważnego dla Polaków dokumentu. Uroczystość uświetniły występy wokalne uczennic z klasy 2 bch, a całość zakończył piękny i wzruszający wiersz „Miejcie nadzieję!”:

„Miejcie nadzieję!.. Nie tę lichą, marną,

Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,

Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno

Przyszłych poświęceń w duszy bohatera”.

Materiały: Lidia Mathews – wychowawca klasy 3 bch