Szkolne Koło Turystyczne

SKARBY NATURY

1     W I LO działa Szkolne Koło Turystyczne „Krzywousty”.  

Koło  powstało 3 marca 2014r. Pomysł utworzenia koła powstał w odpowiedzi na potrzeby i wymagania uczniów naszej szkoły. Inicjatorkami i  opiekunkami koła są nauczycielka geografii mgr Hanna Pietrucin oraz nauczycielka języka niemieckiego mgr Rozalia Wencel.
W I LO istniał już w latach 70 ruch turystyczny, który zainicjował i organizował wielki przyjaciel młodzieży, matematyk profesor Jan Gorączko. Program zajęć pozalekcyjnych w zakresie krajoznawstwa i turystyki został stworzony z myślą o rozwijaniu indywidualnych zainteresowań uczniów i pogłębianiu ich wiedzy o otaczającej rzeczywistości. Z oferty koła skorzystało już w pierwszym roku działalności ok. 200 uczniów, w kolejnym roku również ok. 200 uczniów, którzy uczestniczyli w krajowych i zagranicznych wyjazdach studyjnych, rejsach statkiem ZSŻŚ „Władysław Łokietek”, projektach „Skarby Natury 1 – co kryje Ziemia”, „Skarby Natury 2 – czyli wędruj, odkrywaj i zdobywaj wiedzę”, „Skarby Natury III ” oraz w  prelekcjach oraz licznych konkursach. Działalność turystyczna sprawia młodzieży dużo satysfakcji, pokonanie tras daje poczucie odniesionego sukcesu, a informacje zdobyte podczas wycieczek podnoszą w jej oczach rangę miasta, regionu i ojczystego kraju. Wspólne podróżowanie jest również doskonałą formą integracji całej szkolnej społeczności. Udział w zajęciach krajoznawczo – turystycznych stwarza uczniom okazję do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Uczniowie odnoszą liczne sukcesy w konkursach geograficznych, artystycznych oraz konkursach języka niemieckiego.

Dzięki cyklicznym imprezom organizowanym przez Szkolne Koło Turystyczne nasi uczniowie odkrywali świat pełen tajemnic.  Działania edukacyjne poprzez prowadzenie plenerowych warsztatów z aktywnymi metodami nauczania, prezentowanie młodzieży walorów środowiska przyrodniczego i kulturowego przyczyniają się  do poszerzenia horyzontów młodzieży.  Zmniejsza to dystans między rówieśnikami z większych ośrodków, tak by w przyszłości móc swobodnie i bez kompleksów z nimi konkurować na olimpiadach, konkursach, jak również na rynku pracy. Elementy zawarte w projektach pozwalają uczniom zbudować pewność siebie oraz uczą samodzielnego podejmowania decyzji. Uczniowie rozwijają również kompetencje kluczowe z języka niemieckiego czy angielskiego
z uwzględnieniem ważnych w edukacji i na rynku pracy technologii informacyjnych ICT. Uczniowie ucząc się języka obcego poznają nie tylko sposób porozumiewania się, lecz również wiedzę o innych, odmiennych realiach kulturowych. Poprzez ich poznawanie uczeń ma szansę wykształcić w sobie postawę otwartości i tolerancję.

Działalność koła cieszy się coraz większą popularnością.  Ważnymi elementami pracy koła stają się od roku szkolnego 2016 wykłady, pogadanki oraz warsztaty poprowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Realizacja wielu działań była możliwa dzięki projektom autorstwa opiekunek koła, dzięki którym uzyskano środki finansowe z  Powiatu Nakielskiego przeznaczone na realizację zajęć pozalekcyjnych. Działania koła wspierało również Starostwo Powiatu Elbe- Elster.

Szkolne Koło Turystyczne ma na celu:

 • rozwijanie idei ruchu turystycznego wśród młodzieży,
 • emocjonalne związanie ucznia z jego najbliższym otoczeniem- „Małą Ojczyzną”,
 • poznanie tradycji, kultury, przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Nakła nad Notecią i jego najbliższej okolicy
 • organizowanie wyjazdów studyjnych, wycieczek, obozów naukowych, rajdów, imprez otwartych,
 • organizowanie zebrań, odczytów, wykładów i konkursów,
 • integrację uczniów z lokalnym środowiskiem,
 • wyciszenie napięć i stresów poprzez pobyt na świeżym powietrzu w kontakcie
  z przyrodą oraz poprzez lekki wysiłek,
 • praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy z geografii i języków obcych,
 • poprawę jakości pracy placówki poprzez inicjowanie działań przyjaznych młodzieży,
 • pozyskiwanie środków na działalność koła poprzez realizację projektów współfinansowanych przez Powiat Nakielski.

Wśród wielu ciekawych imprez warto wymienić wyjazd studyjny do Drezna –Miśni -Torgau w Niemczech. W programie wyjazdu odbyły się zajęcia w terenie, zwiedzanie Drezna, Miśni i Torgau.

Tak wspomina wyjazd uczeń klasy III politechnicznej Jakub Drychta „Szkolne koło turystyczne dobrze zapamiętało, z pewnością dobrze wspomina i nadal będzie wspominać wyjazd do Niemiec, podczas którego uczniowie odwiedzili takie miejsca, jak Drezno, Miśnia i Torgau. Każde z tych miejsc oferowało odmienne doznania kulturowe, historyczne
i artystyczne i każde było na swój sposób wyjątkowe. W Dreźnie mogliśmy podziwiać wiekowe obrazy w Galerii Starych Mistrzów, Zwinger, który zachwycał swoim kunsztem wykonania, estetyką i dbałością o najmniejszy szczegół. Widzieliśmy również słynną wystawę porcelany miśnieńskiej. Podczas zwiedzania miasta mieliśmy okazję zobaczyć takie obiekty, jak Frauenkirche, Semperoper oraz zamek z malowniczym dziedzińcem. W Miśni byliśmy świadkami procesu produkcyjnego słynnej na całą Europie porcelany miśnieńskiej zdobionej szlachetnym odcieniem kobaltu. To prawdziwy zaszczyt móc podziwiać profesjonalistów przy ich pracy. Arcydzieła stworzone z kawałka zwykłej gliny! Zwieńczeniem wizyty było zwiedzanie galerii, gdzie głównym i jedynym eksponatem była właśnie ceramika: wazy, filiżanki, zastawa stołowa, ale także posagi, figurki zwierząt i ludzi. Torgau zachwyciło nas przede wszystkim architekturą, bo widok zamku zapierał dech w piersiach. Zwiedzaliśmy tam muzeum opowiadające historię zarówno zamku, jak i całego miasta. Jako, iż była to wycieczka zagraniczna, to wymagała znajomości języka. Mieliśmy okazję przekonać się, jak wygląda posługiwanie się językiem niemieckim na co dzień, a także doskonalić nasze umiejętności. Taka wycieczka to także świetny sposób na poznanie obcej kultury przejawiającej się w sztuce, ale także w postawie ludzi a nawet jedzeniu. Wspólna podróż to czas integracji, wspólnego spędzania czasu i dobrej zabawy na tle nauki. Nie nudziliśmy się nawet w autokarze, bo wystarczy talia kart lub zwykła rozmowa, by umilić sobie czas. Podróże kształcą i zapewne każdy o tym wie, ale jeśli ktoś nie miał okazji się o tym przekonać, to musi to zrobić jak najszybciej! Choć zrobiliśmy wiele zdjęć, to tak na prawdę każdy z nas nosi w sobie indywidualne wspomnienia i odczucia, których nikt nam nie odbierze i do których zawsze można wrócić, sprawiając sobie tym samym uśmiech na twarzy.”

Każdy wyjazd studyjny zapewniał wiele walorów edukacyjnych i wrażeń estetycznych. Uczniowie naszego liceum  uczestniczyli  w wyjazdach studyjnych do Warszawy, Solca Kujawskiego,  Kłodawy i Lichenia oraz Łeby. Realizacja projektu „Skarby Natury 2- wędruj, zdobywaj, odkrywaj” w roku 2015 obejmowała cykliczne spotkania młodzieży I LO w Nakle nad Notecią z podróżnikami. Były to spotkania otwarte, w których uczestniczyli również przedstawiciele lokalnej społeczności. W murach liceum gościliśmy m.in. absolwentkę I LO, tłumaczkę języka chińskiego i podróżniczkę  Karolinę Qaraqish, podróżniczkę Alicję Kurdykiewicz, która  przygotowała prezentację na temat zdobycia pięciotysięcznika Kazbek w Gruzji. Wraz z podróżnikami Aleksandrą Winiarską i Piotrem Przybylskim wybraliśmy się do Francji. Poznaliśmy Bretanię, Normandię i Dolinę Loary. Młodzi podróżnicy przedstawili młodzieży także możliwości uzyskania stypendium Erasmus + i studiowania przez rok poza granicami kraju. Piotr Damski wraz z Jessicą Jonasson przenieśli nas na Spitsbergen. W ramach projektu „Skarby Natury III” odbyło się spotkanie z lekarzem Agnieszką Wencel, która opowiedziała o tym, co warto wiedzieć przy planowaniu podróży. Wkrótce odbędzie się wyjazd na obóz narciarski. Nasi uczniowie uczestniczyli w Międzynarodowych Warsztatach Malarskich oraz Międzynarodowych Wystawach Sztuki. Mamy nadzieję, że inicjatywy Szkolnego Koła Turystycznego będą się nadal cieszyć dużą popularnością wśród młodych ludzi.

Działamy  zgodnie z hasłem:

„RÓWNIEŻ TY MOŻESZ PRZEŻYĆ Z NAMI CIEKAWĄ PRZYGODĘ!

ZAPRASZAMY DO „KRZYWOUSTEGO!”

Tekst:  Hanna Pietrucin,  Rozalia Wencel, Janusz Damski