Szkolny Wolontariat

17 czerwca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle odbyło się spotkanie pani Dobrosławy Jedynak, prezes Fundacji „Salus Homini”, z dyrekcją, nauczycielami i wolontariuszami naszej szkoły.

Celem spotkania było oficjalne zakończenie dwóch ważnych przedsięwzięć szkolnego wolontariatu: wręczenie certyfikatów i podsumowanie działalności.

Uczniowie z klasy 3 bch brali udział w Szkoleniu Podstawowym Wolontariuszy Hospicyjnych oraz Kursie Podstawowej Pomocy Przedmedycznej zorganizowanym dzięki współpracy z Fundacją „Salus Homini” w Nakle nad Notecią.

W ramach tego szkolenia odbył się szereg wykładów obejmujących filozofię i historię ruchu hospicyjnego oraz wybrane aspekty opieki medycznej w tym pielęgniarskiej, duchowe aspekty cierpienia, psychologiczne potrzeby chorych i ich rodzin w okresie choroby oraz zagadnienia z profilaktyki onkologicznej.

W edukację młodzieży z „Krzywoustego” zaangażowały się wyjątkowe osoby, które poświęciły swój czas wolny: Dobrosława Jedynak – psycholog, psychoonkolog, lek. med. Mirosława Walczyk-Małycha, Katarzyna Adamczewska – pielęgniarka, ks. Wiesław Straub z parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle, Zofia Fiałkowska – wolontariuszka Fundacji „Salus Homini”. Szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej przeprowadził z uczniami pan Andrzej Pyszka z Maltańskiej Służby Medycznej w Bydgoszczy.

Podziękowano również pani Ewie Kistowskiej – dyrektor Domu Pomocy Społecznej za spotkanie z uczniami I LO oraz umożliwienie przeprowadzenia praktyk pod okiem opiekunów stażu w DPS w Nakle.

Serdeczne podziękowanie skierowano do pani Dobrosławy Jedynak za zaangażowanie, pasję i bezinteresowne poświęcenie czasu, które stały się wzorem do naśladowania dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle.