SZLAKIEM WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH

W dniach  10 – 16 czerwca 2018 roku młodzież z Szkolnego Koła Żeglarskiego I LO im. B. Krzywoustego w Nakle uczestniczyła w rejsie po Jeziorach Mazurskich.

Żeglarska przygoda tradycyjnie jak  co roku rozpoczęła się sześciogodzinną  podróżą  PKP młodzieży wraz opiekunami do Giżycka, gdzie nastąpiła krótka odprawa, przydział jachtów i podstawowe szkolenie z zasad bezpieczeństwa. Następnego dnia rozpoczął się pięciodniowy rejs, w trakcie którego odbyło się wiele żeglarskich przygód których nie sposób opisać w kilku zdaniach. W swej żeglarskiej podróży uczniowie poznali takie jeziora jak: Kisajno, Dargin, Mamry czy Święcajty. Do pokonania mieli również kanał Węgorzewski oraz  cumowanie w licznych portach gdzie wieczorami organizowane były ogniska, śpiewy szant i otrzęsiny uczniów, którzy pierwszy raz uczestniczyli w rejsie.

Młodym adeptom pogoda dopisywała przez cały rejs a dobrze przygotowana kadra sterników czuwała nad bezpieczeństwem. Młodzież miała okazję poznać wiele tajników żeglarskiego życia, ucząc się podstaw prowadzenia jachtu, jego klarowania i pracy w kambuzie. Warto dodać, że  dojrzałą decyzją uczniów „Krzywoustego” kolejny rejs odbył się bez telefonów komórkowych.  Pozwoliło to na pełną integrację, zabawę i maksymalne wykorzystanie czasu. W rejsie uczestniczyli również uczniowie z I LO im. S. Wyspiańskiego w Szubinie oraz  uczniowie z ZSP im. S. Staszica w Nakle. Łącznie pojezierze mazurskie poznawało i uczyło się żeglarstwa blisko czterdziestu uczniów w armadzie pięciu jachtów.

Szkolne Koło Żeglarskie I LO w Nakle wraz z opiekunem Marcinem Kulińskim, składa słowa podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom, które włączyły się w organizację rejsu i wspólnie z nami przeżywali po raz dziewiąty  przygodę na Mazurach. Szczególnie dziękujemy naszym sternikom Jackowi Wiśnickiemu, Markowi Semrau, Andrzejowi Semrau, oraz pozostałym opiekunom i sternikom załóg z Szubina i Nakła: Małgorzacie Bielskiej-Pingot, Michałowi Stachowskiemu, Oskarowi Pantkowskiemu i Kazimierzowi Stasińskiemu. To dzięki wam mamy możliwość realizacji żeglarskich pasji, rozwoju talentów wokalnych, kulinarnych i doskonaleniu umiejętności żeglarskich.

Zadowoleni uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne żeglarskie przygody połączonych sił szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego. Szkolny rejs zorganizowano w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „PŁYWAM, KONTRUJĘ, ŻEGLUJĘ-PRZYGÓD POSZUKUJĘ”, który otrzymał wsparcie Starostwa Powiatowego w Nakle.