Uczniowie i nauczyciele Krzywoustego uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w Hiszpanii

Od 12 do 16 listopada 2023 roku odbyło się spotkanie projektowe w hiszpańskim mieście Gijon położonym nad Zatoką Biskajską, w północnym regionie Asturia w Hiszpanii. W projekcie “Attitude, Action, Achievement, Ambassadors” realizowanym w programie Erasmus plus biorą udział trzy szkoły: I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle, Colegio Inmaculada Conception w Gijon oraz holenderska szkoła koordynująca PENTA Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis.

Po wrześniowej wizycie w murach Krzywoustego przyszedł czas na podsumowujące spotkanie trwającego od dwóch lat projektu, którego głównym założeniem jest analiza wpływu pandemii Covid-19 na życie społeczne i zawodowe, ze szczególnym uwzględnieniem sfery edukacyjnej.

W ostatnich tygodniach uczniowie współuczestniczący w projekcie przeprowadzili wywiady z różnymi podmiotami w swoich środowiskach, zadając im pytania związane z ich funkcjonowaniem w czasie pandemii. Uczniowie nakielskiego liceum rozmawiali m.in. ze starostą Tadeuszem Sobolem i wicestarostą Tomaszem Miłowskim, z nauczycielką języka polskiego Iloną Świder, pedagogiem szkolnym Renatą Woźny oraz właścicielką kawiarni i piekarni Cafe Emilia Karoliną Karolczak. Wywiady te zostały zaprezentowane podczas międzynarodowego spotkania, gdzie dyskutowano o podobieństwach i różnicach sytuacji, w jakiej znalazły się w czasie pandemii osoby wykonujące te zawody w pozostałych krajach.

Oprócz prezentowania wcześniej opracowanego materiału, młodzież hiszpańska, holenderska i polska pracowała wspólnie również nad filmami i prezentacjami podsumowującymi dwuletni projekt i przedstawiała je podczas lekcji uczniom Colegio Inmaculada.

Program spotkania obejmował też poznawanie historii i kultury regionu Asturia. Oprócz zwiedzania czarującego miasta Gijon, międzynarodowy zespół projektowy uczestniczył w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Cangas de Onis oraz Covadonga, malowniczo położonych miejscowości w górach Picos. Popołudniami uczniowie integrowali się, spędzając czas na spacerach, kupowali pamiątki i poznawali zwyczaje rodzin hiszpańskich, które gościły ich w swoich domach.

Uczennice klas III i IV angielsko-geograficznej oraz IV matematycznej wraz z koordynatorką Anitą Krzyżanowską i opiekunem Andrzejem Otto wrócili do Nakła pełni wrażeń oraz wspomnień.

Kierujemy serdeczne podziękowania do Biura Podróży Mag TRAVel za pomoc w organizacji lotów oraz do firmy IN TRAVEL WOJCIECH IŁEJKO za bezpieczny transport na lotnisko.

Anita Krzyżanowska