UCZNIOWIE KLAS PRAWNICZYCH NA FESTIWALU NAUKI I SZTUKI NA UMK W TORUNIU

22 kwietnia uczniowie klas prawniczych I Liceum Ogólnokształcącego w Nakle nad Notecią pojechali do Torunia, aby wziąć udział w Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

W Bibliotece Głównej  Uniwersytetu uczniowie mieli okazję oglądać wystawę przedstawiającą  zabytkowe świątynie prawosławne, w obrębie których rozwijało się piśmiennictwo i ikonografia na przykład : klasztor Zografu na górze Athos, skalne cerkwie w Iwanowie, Monastyr Baczkowski, Monastyr Przemienienia Pańskiego, Monastyr Rylski, czy Białą Cerkiew koło Samokowa.

Drugą ekspozycją były zbiory kartograficzne zatytułowane „Toruń, Polska i Europa na przestrzeni wieków”.

Po obejrzeniu wystaw udali się na Wydział Prawa i Administracji, gdzie odbyła się symulacja rozprawy sądowej. Poruszała ona dość nietypowy i bardzo kontrowersyjny temat – wyrażenie zgody na hibernację. 16-letnia dziewczynka, nieuleczalnie chora na białaczkę, szukała wszelkich sposobów, aby uratować swoje życie. Z medycznego punktu widzenia nie było już dla niej ratunku. Małoletnia wytoczyła proces cywilny, aby uzyskać zgodę na krioprezerwację, która mogła uratować jej życie. Mama popierała dziewczynkę w jej działaniach, chciała za wszelką cenę dać córce nadzieję na normalne życie i spełnić jej marzenia. Ojciec jednak nie wyrażał zgody na wykonanie takiego zabiegu. W swojej decyzji nie kierował się on dobrem dziecka, a jedynie opinią otoczenia. Jako świadków powołano babcię dziewczynki, jej koleżankę oraz kilku biegłych w celu dokładnego rozpatrzenia sprawy. Biegli udowodnili, że małoletnia jest w pełni poczytalna i świadoma swojej decyzji, co więcej jest bardzo odpowiedzialną jak na swój wiek dziewczynką. Sąd postanowił wyrazić zgodę na krioprezerwację. Historia dziewczynki chorej na raka była inspirowana autentyczną historią 14-letniej dziewczynki z Wielkiej Brytanii, która również uzyskała zgodę na poddanie się hibernacji. Role stron procesowych odgrywali sami studenci oraz wykładowcy Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Wśród nich był nasz absolwent Adam Murawski, który wcielił się w rolę ojca. Po rozprawie Adam objaśnił niuanse prawne rozpatrywanego przypadku. Ciekawy temat sprawy oraz realistyczne przedstawienie procesu sądowego bardzo podobały się wszystkim uczestnikom wyjazdu.

Po spędzeniu czasu wolnego na starówce toruńskiej uczniowie wraz z organizatorem Panią Violettą Hejzą i opiekunem Panią Kornelią Kwadrans-Giminską udali się do Nakła.

Materiał : Weronika Sroka, uczennica kl. II pr