Uczniowie Krzywoustego na wycieczce w Warszawie.

 

Szkolna wycieczka do Warszawy odbyła się w dniach 22-24 kwietnia 2024 roku. Uczestniczyły w niej dwie klasy pierwsze: biologiczno – chemiczna A i angielsko – geograficzna pod czujnym okiem wychowawców i opiekunów: Kamili Stasiewskiej, Andrzeja Dygulskiego, Agnieszki Góral i Przemysława Jankowskiego. Nasza stolica jest miastem pełnym zabytków historycznych, ośrodkiem kultury i wypoczynku, dlatego dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.

W pierwszym dniu pobytu zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie. Spacer po tym pięknym parku, w którym znajduje się Pałac na Wyspie, pomnik Fryderyka Chopina oraz liczne pawilony, był bardzo relaksujący, ale też wietrzny i zimny, gdyż w tym czasie po letnich upałach, doświadczaliśmy załamania pogody. Mieliśmy okazję podziwiać okazałe pawie i kaczki pływające po stawach, a także kwitnące piękne wiosenne rośliny i czuć zapach bzów. Po południu zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, drugi najwyższy budynek w Polsce. Wjechaliśmy na taras widokowy, skąd roztaczał się przepiękny widok na całą Warszawę. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Iluzji i Luster Cosmo w Warszawie. Było to niezwykle ekscytujące i interaktywne doświadczenie, które dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i świetnej zabawy. Pierwszą atrakcją była Sala Luster. To miejsce, w którym lustrzane ściany tworzą odbicia, co sprawia wrażenie przebywania w nieskończonym labiryncie. Próby znalezienia wyjścia były nie tylko świetną zabawą, ale również testem orientacji i współpracy w grupie. Następnie przeszliśmy do Sali Iluzji. Tam czekały na nas różnorodne instalacje i obrazy, które bawiły nasze zmysły i umysły. Szczególnie zapadł nam w pamięć „Pokój Amesa”, w którym osoby stojące w różnych rogach pokoju wydają się mieć diametralnie różne rozmiary.

Drugiego dnia  zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, gdzie zarezerwowana była dla nas lekcja muzealna pt. „Muzealne Przeboje”. Przeszliśmy przez wszystkie wystawy stałe, bogate w zbiory sztuki polskiej i europejskiej. Szczególnie zachwyciły nas dzieła Jana Matejki oraz galeria sztuki współczesnej. Następnie zwiedzaliśmy w mieście historyczne miejsca związane z II wojną światową oraz Powstaniem Warszawskim.

Trzeciego, ostatniego dnia wycieczki, zwiedziliśmy Stare Miasto. Spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach, podziwiając kolorowe kamienice i historyczne budowle. Odwiedziliśmy Zamek Królewski, gdzie usłyszeliśmy o jego burzliwej historii i odbudowie po zniszczeniach wojennych, a także oglądaliśmy bardzo bogate i fascynujące zbiory muzealne. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy słynną Syrenkę Warszawską i po udanych zakupach pamiątek ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wyjazd do Warszawy to świetna okazja do poznania stolicy naszego kraju, obowiązkowa wycieczka dla każdego Polaka. Dzięki niej mogliśmy nie tylko mieć bezpośredni kontakt z wytworami kultury i architektury, ale również integrowaliśmy się i aktywnie spędzaliśmy czas w gronie rówieśników. Na pewno wiele przeżytych chwil i wrażeń zostanie długo w naszej pamięci.

Kamila Stasiewska