Uczniowie Krzywoustego na wykładzie o zmianach klimatycznych

W poniedziałek 21 listopada 2022 r. grupa młodzieży zainteresowana geografią z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią wysłuchała wykładu prof. dr. hab. Rajmunda Przybylaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Współczesne i przyszłe zmiany klimatu globalnego”. Profesor podkreślił, iż w ostatnich kilku dekadach lat znacząco zintensyfikowane badania pozwoliły lepiej poznać przyczyny zmian klimatu w przeszłości, które były głównie wywołane czynnikami naturalnymi (np. dopływem promieniowania słonecznego i aktywnością wulkaniczną) oraz współcześnie za sprawą dużego udziału działalności człowieka. Lądowe i morskie pomiary temperatury powietrza oraz opadów atmosferycznych prowadzone systematycznie od połowy XX wieku przy wykorzystaniu nowych technologii potwierdziły tezę, że w coraz większym stopniu na zmianę klimatu wpływała działalność człowieka, w tym głównie spalanie paliw kopalnych (tzw. efekt cieplarniany). Profesor Rajmund Przybylak, który jest absolwentem Krzywoustego podczas prezentacji multimedialnej podał konsekwencje globalnego ocieplenia klimatu w wersji optymistycznej i pesymistycznej.

Uczniowie z dużą uwagą i zainteresowaniem  poznali współczesne poglądy naukowe  dotyczące zmian klimatycznych, znacząco wzbogacając swoją wiedzę przewidzianą programem nauczania geografii w liceum ogólnokształcącym. Opiekunem młodzieży jest nauczyciel geografii Andrzej Kinderman.

Organizatorem wykładu akademickiego w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski był Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.